Aké je poľnohospodárstvo v americkej Nevade?

„Vždy som hovoril, že jediná vec, ktorá môže spôsobiť náš pád, je závislosť od cudzích krajín na potravinách a energii. Poľnohospodárstvo je chrbticou našej ekonomiky.” (J. Salazar, Nevada)

Nevada sa nachádza v západnej oblasti USA. Hornaté prostredie striedajú púšte a rozsiahle pastviny. Pohorie Sierra Nevada, ktoré sa rozprestiera v časti Kalifornie a Nevady, ukrýva najväčšie vysokohorské jazero severnej Ameriky s hĺbkou 500 m. Jazero leží neďaleko hlavného mesta Nevady Carson City. V Nevade sa nachádzajú bane bohaté na zlato a striebro. Rozloha štátu je približne 290 tis. km2 a počet obyvateľov je 2,7 mil.
Limitujúcim prvkom nevadského poľnohospodárstva je v prvom rade sucho, ktoré negatívne ovplyvňuje produkciu v rastlinnej i živočíšnej produkcii. Dominantný je chov mäsového dobytka (plemeno čierny angus) a v menšej miere mliekového dobytka a oviec. Aj vzhľadom na menej atraktívne životné podmienky v Nevade platí iba povinná federálna daň, kým v ostatných štátoch USA sa platí navyše aj štátna daň, stanovená pre každý štát osobitne.
Poľnohospodárstvo je zamerané na živočíšnu výrobu. Až 80 percent dobytka a oviec je predávaných ako živé zvieratá. Dôvodom je nedostatočný počet bitúnkov, čo zároveň predstavuje nový priestor pre rast v sektore živočíšnej výroby a produkcie živočíšnych produktov. Až 37-percentný podiel produkcie poľnohospodárstva tvorí mäso, 22 % kŕmne plodiny pre zvieratá, 20 % produkty mliečneho priemyslu a 14 % zelenina.

Celý článok doc. Márie Chrenkovej, PhD. z VÚŽV Nitra je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 46.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *