Celoslovenské ovčiarske slávnosti Ovenálie 2017

Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku - družstvo (ZCHOK) organizuje 9. ročník Celoslovenských ovčiarskych slávností - Ovenálie 2017.

V liptovskej obci Východná sa 11. júna (v nedeľu) stretnú chovatelia oviec a kôz, milovníci ovčiarstva i tradičných ovčích a kozích špecialít, jahňaciny, baraniny, remeselníci, strihači oviec i tí, ktorí si prídu vychutnať neopakovateľnú atmosféru sviatku slovenských ovčiarov.
Začiatok je plánovaný o 9:30 hod., kedy začnú folklórne vystúpenia. Oficiálne otvorenie bude o 10:00 hod. Počas dňa vystúpia folklórne súbory z Liptova aj iných regiónov Slovenska. Všetci návštevníci budú mať možnosť vidieť ukážky výroby ovčieho syra, bryndze, ukážky strihania oviec a spracovania vlny.
Nebude chýbať ani súťaž o najlepší ovčí a kozí syr o Majstra syrára, ktorá sa uskutoční pod odbornou garanciou Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR). Tiež sa bude konať súťaž o najkrajšiu syrovú tortu. Uskutoční sa aj divácky veľmi atraktívny 9. ročník Majstrovstiev Slovenska v ťahaní syrovej-korbáčikovej nite. Účastníci sa pokúsia o prekonanie rekordu z roku 2012, keď súťažiaca vytiahla niť s dĺžkou 158 m. Program obohatí aj súťaž vo varení gulášu z ovčieho mäsa. Pre záujemcov o remeselné výrobky súvisiace s chovom oviec a kôz  budú k dispozícii predajcovia takýchto produktov. Ovčiarsky gazdovský dvor ponúkne návštevníkom výrobky z ovčieho mlieka a ich ochutnávku.
Pre všetkých priaznivcov jahňacieho, ovčieho či baranieho mäsa je pripravená ovčiarska tombola, kde hlavnou cenou je jahňacina na celý rok. V rámci výstavy oviec a kôz budú vystavené dva najväčšie barany na Slovensku. V roku 2016 Ovenálie navštívilo viac ako 8 000 návštevníkov. Podujatie sa koná pod záštitou MPRV SR, ŠVPS SR a Žilinského samosprávneho kraja. Spoluorganizátorom je obec Východná.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *