Chovateľský deň v skanzene: výstava našich národných plemien

Dňa 16. júla sa v skanzene Nová Bystrica - Vychylovka koná druhý ročník prezentačnej výstavy hospodárskych zvierat slovenských plemien.

Priamo v priestoroch skanzenu, pri jeho jednotlivých objektoch, budú vystavené kone, hovädzí dobytok, ovce, kozy, husi, sliepky, králiky a holuby. Výstavu doplnia aj slovenské plemená psov. Návštevníci môžu vidieť i ukážky práce so zvieratami a ukážky remeselnej a ľudovo-umeleckej tvorby. Podujatie doplní folklórny program.
Ide o celodenné podujatie, počas ktorého kysucká dedina opäť ožije. Prezentuje pôvodné slovenské hospodárske zvieratá v ich pôvodnom prostredí, ľudovú architektúru, folklórne piesne a tance a tradičné produkty a remeslá. Je určené nielen pre chovateľov, ale aj pre širokú verejnosť, pretože populárnym spôsobom prezentuje chov hospodárskych zvierat a pomáha budovať vzťah k zvieratám a tradíciám už u malých detí.
Minulý ročník prilákal na podujatie 2 400 návštevníkov, a to najmä rodiny s deťmi. „Tento rok bude vystavených ešte viac zvierat. Napríklad aj nedávno uznané nové plemeno oviec – slovenská dojná ovca. Podujatiu sme dali i ďalší rozmer, a tak popri zvieratách budú prezentované aj výrobky, ktoré si ľudia vďaka chovu domácich zvierat už oddávna vyrábali, ako aj činnosti, ktoré s chovom zvierat súviseli,“ dodáva k poslaniu podujatia Ing. František Staňo z OZ Chováme doma.
Chovateľský deň v skanzene organizuje občianske združenie OZ Chováme doma, Kysucké múzeum v Čadci a Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku – družstvo pod záštitou MPRV SR a predsedu Žilinského samosprávneho kraja.
(mst)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *