Deň poľa v Nevericiach s ponukou repiek a obilnín

Popredný dodávateľ osív pre slovenských poľnohospodárov – spoločnosť RAPOOL Slovakia usporiadala v júni na poliach PD Neverice deň poľa zameraný na sortiment odrôd hustosiatych obilnín a repky. Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci so spoločnosťami BASF, ktorá predstavila technológie ošetrenia poľných plodín a LEMKEN Slovakia, ktorá predviedla tri nové súpravy pre predsejbovú prípravu pôdy, sejbu a ochranu plodín.

Hybridy pšenice

„Špecifikom tohto roka je nedostatok zrážok na väčšine územia Slovenska. V tejto sezóne je preto vidieť rozdiel medzi hybridnými pšenicami a klasickými líniovými odrodami,“ konštatoval Ing. Zoltán Apacs zo spoločnosti RAPOOL Slovakia. Uvedené prezentoval priamo v pokuse na hybridnej pšenici Hyvento, ktorá v porovnaní s najpestovanejšou odrodou pšenice na Slovensku Genius, vytvorila vyšší počet produktívnych odnoží s veľkými klasmi, pričom porast aj vizuálne oveľa lepšie vzdoroval suchu. Ako ďalej uviedol, pre hybridnú pšenicu je ideálna skorá sejba v prípade ktorej je úroda vyššia aj o 0,7 až 0,8 tony na hektár. „Veľmi dôležitý je aj výsevok 1,4 – 1,5 milióna klíčivých zŕn na hektár, z ktorého majú niektorí pestovatelia obavy, ale pri vyššom výsevku – 1,8 až 2 milióny klíčivých zŕn na hektár dochádza k redukcii počtu odnoží, taktiež dochádza aj k skráteniu klasu,“ dodal Z. Apacs.

Odolnosťou proti suchu disponuje aj stredne skorý hybrid Hyfi (A). V prípade roka bohatšieho na zrážky Z. Apacs odporúča reguláciu porastu na jar.

Novinkou v ponuke je Hydrock potravinárskej kvality A s nápadnými dlhými a plnými klasmi. Vyniká veľmi dobrou odolnosťou proti hrdzi plevovej. Podľa Z. Apacsa má potenciál presadiť sa v budúcnosti, do predaja sa dostane najskôr až v nasledujúcom roku.

Horúcou novinkou v segmente hybridných pšeníc je Hyvento (A/E), ktorá dosahuje takmer vo všetkých parametroch najvyššie elitné hodnoty. Ide o stredne neskorú pšenicu s rezistenciou proti steblolamu, vďaka zabudovanému génu pch1. Zástupca spoločnosti v pokuse poukázal na nadpriemerný počet odnoží, mohutný vlajkový list a veľké klasy.

Hybiza (A) je najskorším hybridom v ponuke, vďaka čomu lepšie toleruje aj neskorší výsev v porovnaní s ostatnými pšenicami. Prioritne bol tento hybrid šľachtený pre juh Európy (Španielsko, Taliansko, Srbsko), kde horúčavy prichádzajú podstatne skôr a u nás.

Najpredávanejším hybridom pšenice na Slovensku je Hybery (A). Ide o stredne neskorý hybrid (o 2 dni neskorší ako novinka Hyvento), prispieva tak k lepšej organizácii zberových prác – môže sa zberať ako jeden z posledných. Prednosťou je veľmi dobrá prispôsobivosť k rôznym pôdno-klimatickým podmienkam.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *