Autor
Kategórie:
Nezaradené

Lídri EÚ sa dohodli na rozpočte

Hlavy štátov a vlád počas prvého dňa summitu dosiahli vo štvrtok dohodu na nových krokoch v boji proti nezamestnanosti mladých. Zároveň podporili dosiahnuté dohody týkajúce sa viacročného rozpočtu a riešenia bánk v kríze.

Na riešenie nezamestnanosti mladých bude v najbližších dvoch rokoch k dispozícii 8 miliárd eur, čo je o 2 miliardy viac ako bol pôvodný návrh. Prostriedky sa budú môcť využívať na tvorbu pracovných miest či školenia. Slovensko bude môcť na tento účel použiť viac ako 80 miliónov eur.
Podľa kritikov však ide len o kvapku v mori vzhľadom na to, že počet mladých nezamestnaných v EÚ presahuje 19 miliónov a napríklad v Španielsku a Grécku nemá prácu polovica z mladých ľudí.
Nový fond bude určený ľuďom mladším ako 25 rokov. Politici a sociológovia sa obávajú, že nárast nezamestnanosti mladých bude viesť k stratenej generácii, ktorá nikdy nebude schopná plne sa začleniť do ekonomického života, čo by malo hlboké psychologické a finančné dôsledky.
Okrem toho by tento stav mohol ešte viac znížiť schopnosť Európy konkurovať zvyšku sveta – Číne alebo USA, ktoré už v súčasnosti preorientovávajú svoju pozornosť na Áziu.
Lídri sa venovali aj otázke financovania malých a stredných podnikov. Schválili plánovanú úverovú linku z Európskej investičnej banky, ktorá sa bude osobitne zameriavať na členské štáty na juhu EÚ, kde firmy majú vážne problémy pri získavaní pôžičiek.
„Uplynulých 24 hodín bolo veľkým úspechom,“ zhodnotil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. „Dnes sme sa dohodli na peniazoch, ktoré pokryjú naše sľuby,“ dodal.
Okrem toho bola pár hodín pred začiatkom summitu dosiahnutá zhoda v otázke 960-miliardového viacročného rozpočtu na obdobie 2014 – 2020 medzi Európskym parlamentom, Komisiou a členskými štátmi.
Lídri túto dohodu jednomyseľne podporili. Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy uviedol, že na poslednú chvíľu ešte bolo treba riešiť britský rabat, ktorý nakoniec ostane nedotknutý. Európsky parlament bude o balíku hlasovať začiatkom júla. (EurActiv/TASR)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *