M.FECKO:Novelu zákona o pozemkových spoločenstvách predkladám na májovú schôdzu

Poslanec Národnej rady (NR) SR za opozičné hnutie OĽaNO-NOVA Martin Fecko predkladá na májovú schôdzu parlamentu novelu zákona o pozemkových spoločenstvách. Informoval o tom dnes na brífingu pred odovzdaním svojho poslaneckého návrhu do podateľne NR SR, ktorý by mal riešiť 36, podľa neho "najťaživejších" okruhov, súčasného zákona. Účinnosť novely navrhuje od 1. augusta 2017.

Prvým riešeným okruhom by podľa jeho slov malo byť predkupné právo pri predaji podielu v pozemkovom spoločenstve, pretože to je podľa neho „zaznávané“. „Zdá s nám, že podľa platného zákona, žiaľ, je priestor na istú korupciu. Pri ponukách podielov cez výbory spoločenstva môže byť istá tendenčnosť, z čoho môžu vzniknúť anomálie. Preto navrhujeme, vrátiť sa k stavu, ako to bolo v pôvodnom zákone číslo 181 z roku 1995,“ spresnil.
Druhým okruhom má byť riešenie rozdrobenosti vlastníctva pozemkov. „Navrhovaná novela by chcela vrátiť najmenšiu možnú výmeru lesného pozemku, z terajších 2000 m2 na pôvodných 5000 m2,“ poznamenal. Tretím okruhom navrhuje poslanec povinnosť, aby sa podiely ponúkané Slovenským pozemkovým fondom museli ponúknuť aj pozemkovému spoločenstvu.
Štvrtým okruhom by sa mala Feckova novela vrátiť k obsahu bývalého zákona 181 z roku 1995 v povinnosti súhlasu dvoch tretín podielnikov pri zrušení alebo transformovaní pozemkového spoločenstva. „Súčasný zákon na túto zmenu požaduje súhlas len nadpolovičnej väčšiny,“ podčiarkol.
Ďalšie okruhy v novele podľa Fecka navrhujú zaviesť hmotnú zodpovednosť funkcionárov spoločenstva, ako aj stanovenie veku funkcionára na minimálne 18 rokov. V novele sa tiež navrhuje zníženie počtu členov vo výbore spoločenstva zo súčasných piatich na troch, čo by pomohlo malým spoločenstvám. Opakovaná kandidatúra za člena výboru spoločenstva má byť podľa návrhu novely opozičného poslanca možná.
„Po ôsme, navrhujeme zároveň, aby sa zjednodušilo zverejňovanie povinných údajov o pozemkovom spoločenstve, ktoré majú na starosti lesné odbory príslušných okresných úradov,“ dodal Fecko.

(tasr)

Komentáre ku článku 1

 • Pavol Humeník

  Dobrý deň pán poslanec,
  oceňujem Vašu iniciatívu .Chcel by som využiť túto príležitosť a poukázať aj na nasledovné problémy.
  1.V našom združení súkromných vlastníkov sú aj takí vlastníci, ktorí majú v spoločnej nehnuteľnosti podiel iba niekoľko m2 . Zo 150 vlastníkov je napr. 17 takých , ktorých výmera spolu je iba 23árov a 22m2 . Pri ročnom rozdeľovaní zisku , taký vlastník dostane pár EUR , alebo centov, lebo sú aj takí, ktorí vlastnia 3- 4m2.
  O kúpu takýchto výmer nemá nikto záujem, lebo za vklad do katastra musí zaplatiť 66,00 € bez ohľadu nato, či by kupoval hektáre , alebo pár m2. Ide teda o značnú rozdrobenosť vlastníctva pozemkov.
  2. Čo s tými vlastníkmi , ktorí na katastri sú vedení ako vlastníci aj keď sú dávno po smrti
  a ich dediči o majetok neprejavujú záujem, lebo sa jedná o pár m2 .
  Bude predmetom Vašej novely aj riešenie týchto otázok ? Vďaka za odpoveď.
  S pozdravom Pavol Humeník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *