Najväčšie negatívne dosahy ruského embarga sa evidovali pri mlieku a mäse

Najväčšie priame negatívne dosahy ruského embarga sa zaznamenali v sektore mlieka a mäsových výrobkov, v hodnote približne 6 miliónov eur. Nepriame dosahy však boli a sú výrazne vyššie. Uviedla to pre TASR Radka Kulaviaková z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„V prvom slede na embargo doplatil sektor jabĺk, kde sa straty počítajú na úrovni približne 12 miliónov eur. Je pravda, že Európska komisia už v auguste 2014 spustila opatrenia na zmiernenie dosahov a čiastočnú kompenzáciu pestovateľov. Hoci sa naši producenti výraznejšie nezapojili do opatrení, najmä u jabĺk, týmito opatreniami sa oslabil vplyv ruského embarga na európsky trh,“ podotkla.
Vplyv embarga Ruskej federácie sa však počas druhej polovice minulého roku a začiatkom tohto roku postupne prehlboval, najmä v sektore mlieka, kde cena surového kravského mlieka v členských štátoch EÚ poklesla pod úroveň vlastných nákladov. Súčasne zvýšená produkcia bravčového mäsa v niektorých členských štátoch EÚ rovnako začala stláčať úroveň cien ošípaných pod úroveň vlastných nákladov farmárov.
„EK preto najprv predĺžila platnosť intervenčných opatrení u mlieka a súčasne spustila intervenčné opatrenie v podobe súkromného skladovania bravčového mäsa,“ poznamenala.
Európska komisia pristúpila tiež k mimoriadnym opatreniam a podpore mliečneho sektora a sektora ošípaných prostredníctvom dodatočných finančných zdrojov zo svojho rozpočtu, ktoré pre Slovensko znamenali 2,46 milióna eur, pričom každá členská krajina môže takúto istú výšku prostriedkov vyčleniť z národného rozpočtu.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *