Poslanci EP hlasovali za zlepšenie vyhliadok pre agrosektor

Nie je pravda, že poslanci Európskeho parlamentu (EP) podporili zníženie dotácií pre poľnohospodárstvo na rok 2014, čo by sa malo týkať aj Slovenska. Uviedla to slovenská europoslankyňa Edit Bauer (SMK).

V stanovisku pre TASR priznala, že sa témou agrárnej politiky vo svojej každodennej práci v europarlamente nezaoberá, ale chcela by uviesť na správnu mieru niekoľko vecí, ktoré s témou rozvoja poľnohospodárstva súvisia.
      „V médiách na Slovensku, ale aj v zahraničí sa v posledných dňoch šíri mylná informácia o tom, že poslanci Európskeho parlamentu podporili zníženie dotácií pre poľnohospodárstvo na rok 2014,“ konštatovala Bauer. Podľa jej slov však ide iba o úpravu platieb farmárom na budúci rok 2014, pričom upozornila, že europarlament svojim nedávnym hlasovaním naopak zlepšil vyhliadky pre tento sektor.
      „Mechanizmus platieb je automaticky nastavený a práve toto hlasovanie malo zmierniť negatívne následky, ktoré obsahoval návrh Európskej komisie. Rozhodnutie sa pritom týka len väčších podnikov, ktoré v roku 2013 požiadali o pomoc vo výške nad 5000 eur, malých farmárov sa to nijako nedotýka,“ spresnila poslankyňa.
      Pôvodný návrh Európskej komisie bol skrátiť tieto dotácie o 4,9 %. EP však podal pozmeňujúci návrh, ktorý sa aj odsúhlasil, na základe ktorého by toto krátenie malo byť iba 0,75-%.
      Poslankyňa Bauer v tejto súvislosti uviedla, že ak sa inštitúcie EÚ nedohodnú do 30. júna na reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky, tak automaticky bude platiť návrh Európskej komisie v tejto oblasti, čo by pre poľnohospodárske podniky na Slovensku a vo väčšine členských krajín malo negatívnejší dopad, ako bol pozmeňujúci návrh parlamentu.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *