Autor
Kategórie:
Nezaradené

Postavenie š. p. Lesy SR sa nezmení

Zvýraznenie osobitného postavenia štátneho podniku Lesy SR - taký cieľ mala novela zákona o štátnom podniku, ktorú pripravil poslanec NR SR za OĽaNO Ján Mičovský spolu s kolegami Miroslavom Kadúcom (OĽaNO), Mikulášom Hubom (OĽaNO) a Radoslavom Procházkom (nezaradený). Plénum Národnej rady SR však právnu normu pri štvrtkovom hlasovaní neposlalo do druhého čítania.

V rámci rozpravy k tomuto bodu programu J. Mičovský priznal, že sú určite mnohé štátne podniky, ktoré sú len „konzervami starých čias“. Ale spravovanie Lesov SR je podľa neho najlepšie práve formou štátneho podniku. „Napriek všetkým nedostatkom, o ktorých viem,“ podotkol J. Mičovský.
Novelou chcel preto navrhnúť riešenia, ktoré by napomohli lepšiemu fungovaniu tohto štátneho podniku. Chcel napríklad zakotviť prísnejšiu zodpovednosť riaditeľa a členov dozornej rady za škodu, ktorú môžu svojím rozhodovaním spôsobiť. Alebo zaviesť nové vnútorné mechanizmy rozhodovania a kontroly rozhodovania podniku.
V diskusii k tomuto bodu programu sa rozprúdila aj diskusia o tom, či sprivatizovať štátne lesy, alebo nie. Predseda SaS Richard Sulík má na vec jasný pohľad – lesy by s istými podmienkami sprivatizoval. Myslí si totiž, že tam, kde chýba vlastník, tam sa kradne. Podobné je to podľa jeho slov aj v Lesoch SR. „Keď sa zle hospodári v štátnych lesoch, trápi to aj mňa osobne. Skôr či neskôr sa budem musieť na tie straty poskladať z daní,“ vyhlásil R. Sulík.
Ján Mičovský však s takýmto názorom nesúhlasil. Nechce „vyhadzovať na smetisko“ štátnu formu spravovania lesov. Nemyslí si, že je to dobrý nápad. „Pán Sulík je dobrý ekonóm, ale z lesníckeho hľadiska mu mnoho uniká a ja som zase možno naivný lesník. Pravda bude kdesi uprostred,“ konštatoval J. Mičovský. (tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *