Pre nízke ceny mlieka žiada Litva od Bruselu pomoc v hodnote 50 mil. eur

Litva dnes požiadala Európsku úniu (EÚ) o 50 miliónov eur na pomoc svojim producentom mlieka. Tých poškodilo ruské embargo na dovoz potravín a nízke ceny komodity na európskom trhu. Informovala o tom agentúra DPA.

Farmárov v celej EÚ ničia nízke ceny mlieka a situáciu ešte zhoršuje embargo Ruska na dovoz európskych potravín. Rusi zareagovali embargom na sankcie Európskej únie voči Moskve, čo bola reakcia Bruselu na anexiu polostrova Krym a aktivity Ruska v súvislosti s bojmi na východe Ukrajiny.
Ruské embargo, zavedené prvýkrát v auguste 2014 a tento rok predĺžené až do augusta 2016, sa týka okrem mlieka a mliečnych produktov aj mäsa, zeleniny, ovocia, rýb a morských produktov.
Čo sa týka situácie v Litve, premiér Algirdas Butkevičius povedal, že export mlieka a mliečnych výrobkov z Litvy klesol už o 34 % a situáciu označil za kritickú. Pre nízke ceny mlieka protestujú farmári v celej EÚ. Problémom sa bude zaoberať mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre poľnohospodárstvo, ktoré sa uskutoční v Bruseli 7. septembra.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *