Senzor telenia upozorní chovateľa na pôrod

Dobré pozorovanie zvierat pred a počas telenia je dôležité, ale na paši či počas noci to nie je možné vždy realizovať. Pomocou - v tomto prípade - by mohol byť senzor telenia s názvom „Moocall“.

V prirodzených podmienkach stádového života dobytka sa kravy pri telení od stáda oddeľujú. Vyhľadávajú miesto, kde nie sú pri telení vyrušované, ale stále vidia na stádo. Po otelení sa vracajú do stáda, až keď je teľa dostatočne silné a schopné pohybu. Toto správanie určuje charakter miesta pre telenie kráv.
Kontrola telenia a osvojenia teliat je pri individuálnom ustajnení kráv pre ošetrovateľov jednoduchšia. Príznakmi pre presun kráv do pôrodných kotercov je nepokoj, uvoľnenie panvových väzov, vystúpenie panvových hrvoľov a koreňa chvosta, klesnuté brucho, zväčšenie vulvy a vemena, výtok číreho hlienu z vulvy.  Avšak často sa stáva, že počas pasenia alebo v noci tieto príznaky chovateľ nevidí a tak do pôrodu nezasiahne.
Pri mäsových plemenách je potrebné pripomenúť, že 10 – 15 % pôrodov prebieha pravidelnou zadnou polohou, pri ktorých príde ľahko k uduseniu teliat plodovými vodami. Každé uhynuté teliatko potom navodzuje problém, čo s matkou. Pri väčšom výskyte vzniká v stáde nervozita. Chovateľ by mal tiež zabezpečiť prvý kontakt teľaťa s matkou. Podľa výskumníkov asi 30 % jalovíc nemá dostatočne vyvinutý materský pud. Je dôležité sledovať, aby sa krava vyčistila a teliatko sa napilo mlieka. Ak nenastane kontakt s matkou, teliatko začne hľadať mlieko u iných kráv, ktoré ho často dokopú a teľa uhynie.

Článok s fotogalériou je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 16.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *