TIP dala preveriť, či sa na megafarmách nepoužívajú škandalózne praktiky

Na niektorých slovenských megafarmách sa podľa mimoparlamentnej strany TIP používajú škandalózne praktiky. Ošípané majú chovať v neprimeraných podmienkach, je podozrenie aj na ich kŕmenie nelegálnymi antibiotikami pre rýchlejší rast. Podnet dostala strana od občanov.

BRATISLAVA. Hoci tento spôsob biznisu už v západnej Európe nie je možný, na Slovensku má podľa strany zelenú a dostáva štedré miliónové dotácie. TIP podala preto podnet na príslušné úrady, aby praktiky na slovenských megafarmách prešetrili plošne a neodkladne. Pozrieť sa majú aj na pracovné pomery zamestnancov. Megafarmy na Slovensku má podľa predsedu strany Tomáša Hudeca aj dánsky podnikateľ, ktorý je od roku 2014 obvinený a stíhaný za nelegálne používanie antibiotík. „Je naivné si myslieť, že takéto praktiky nepoužíva aj u nás,“ povedal Hudec na dnešnej tlačovej konferencii. Podnikateľ z Dánska odišiel, v tejto krajine je zakladanie megafariem zakázané. Antibiotiká majú podľa TIP podávať zamestnanci, nie veterinári. Hudec tvrdí, že v Dánsku bolo na jeho farmách odobratých 11 vzoriek pozitívnych na prítomnosť antibiotík. „Po 15 rokoch spoločnosti okolo tohto podnikateľa otvorili u nás celkovo 15 megafariem a ďalšie tri sú pred otvorením. Oficiálne čísla ošípaných hovoria o počte viac ako 300.000 kusov,“ uviedol Hudec. TIP sa dostala ku piatim vzorkám kŕmnych zmesí používaných na Slovensku a dve z nich boli pozitívne na prítomnosť antibiotík. Takýto biznis Slovensku podľa strany škodí. Väčšinu produkcie z krajiny vyvážajú, ostanú tu len „pochybné výkaly“ nosené na polia. „Tie sa dostávajú do zásobární podzemných vôd, znehodnocujú pôdu. Silný zápach hnojovice ohrozuje investície v cestovnom ruchu a ľudí z okolia okráda o ich domácu pohodu,“ konštatoval Hudec. Ako podotkol, v prípade niektorých slovenských fariem našli úrady aj „iné typické neduhy veľkochovov“. Napríklad skladovanie výkalov v zakázaných nádržiach, aplikáciu výkalov na zamrznutú pôdu či prekračovanie povolených počtov ošípaných v tisíckach kusov.

Príslušné inštitúcie evidujú podnet od strany TIP. „Budeme sa ním zaoberať,“ informovali TASR z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a z Inšpektorátu životného prostredia v Bratislave.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *