Ucelené technológie ochrany s ponukou noviniek

K tradičným vystavovateľom Celoslovenských dní poľa patrí spoločnosť Syngenta Slovakia, ktorá každoročne predstavuje ucelené technológie ochrany poľných plodín vrátene nových prípravkov, ďalej osvedčené a nové odrody repky, slnečnice a kukurice a technológiu hybridizácie jačmeňa – HyvidoTM.

„Našim cieľom je tu na celoslovenskom stretnutí poľnohospodárov predstaviť komplexné riešenia v ošetrení obilnín, kukurice, slnečnice, repky a cukrovej repy, postavené na ucelenom portfóliu prípravkov z našej ponuky vrátane moridiel, taktiež nosné odrody spoločnosti. V osivách sú relatívne stále novinkou hybridné jačmene, ktoré na Slovensku predávame tretím rokom,“ uviedol Ing. Peter Adler, obchodný riaditeľ spoločnosti Syngenta.

S technológiami ošetrenia najdôležitejších poľných plodín nás oboznámil zástupca spoločnosti Syngenta Ing. Vojtech Kocurek: „Každoročne tu predstavujeme ucelenú technológiu ošetrenia pšenice, kde hlavnou novinkou pre nadchádzajúcu sezónu je prípravok Elatus® Era – jeden z najúčinnejších fungicídov do obilnín, ktorý významom odpovedá zavedeniu úspešnej Amistar® technológie pred dvadsiatimi rokmi. Obsahuje novú účinnú látku zo skupiny SDHI inhibítorov, na účinnosť ktorej sú mimoriadne pozitívne ohlasy z praxe.“

Do fázy T1 odporúča V. Kocurek ošetrenie regulátorom rastu Moddus® v kombinácii s Archer® Turbo – špecialistom nielen proti múčnatke ale aj septoriózam a hrdziam, alebo s prípravkom Stereo® 312,5 EC – špecialistom na steblolam. Ošetrenie zástavového listu je postavené na ťažiskovom fungicíde Amistar® Xtra, prípadne Artea® Plus a proti chorobám klasu je Magnello®, alebo opäť Artea® Plus. „Elatus® Era bude smerovaný do aplikácie na zástavový list, t. j. do obdobia, kedy pšenica najlepšie zúročí fungicídny vstup,“ dodal k  novinke.

Komplexné ošetrenie jačmeňa je vo fáze T1 zhodné so pšenicou. Proti múčnatke, ktorá je v jačmeni významnejšou chorobou ako v pšenici, je účinný Archer® Turbo. Široké spektrum listových chorôb jačmeňa rieši Bontima®, ktorá je podľa V. Kocureka aktuálne jeden z najlepších fungicídov na trhu, „avšak nový fungicíd Elatus® Era je ešte o stupeň lepší, kombinuje účinnú látku solatenol s prothioconazole, t. j. pôsobí preventívne, kuratívne a navyše dlhodobo.“

Z ponuky odrôd hybridného jačmeňa predstavil tri najdôležitejšie – Galation, Wootan a novinku Mercurio. Z nich najpredávanejšia Galation vďaka tomu, že je plastická a vo všetkých znakoch dosahuje vysoké parametre, je vhodná pre tých farmárov, ktorí chcú zaradiť pestovanie hybridov do svojich osevných postupov. Novinka Mercurio z ponuky vyniká najvyššou mrazuvzdornosťou. Veľmi dobre sa presadila v oblastiach s chladnými podmienkami.

„Optimalizovaná technológia pestovania hybridného jačmeňa je založená na zníženom výsevku 1,5 – 1,8 milióna klíčivých semien na hektár, v intenzívnom hnojení dusíkom, v dvojitej fungicídnej ochrane prípravkami Archer® Turbo a Bontima® a regulácii porastu Moddus-om®,“ uviedol k pestovaniu V. Kocurek.

Z portfólia slnečníc predstavil NK Neomu, ktorá je najpestovanejšou slnečnicou nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku a v celej strednej Európe. Je súčasťou Clearfield technológie, kde ochrana proti burinám je založená na herbicíde Listego®.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 31.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *