Víno nielen vyrába, ale o ňom aj píše knihy

Vinár, enológ, someliér a publicista Vladimír Hronský krstil počas výstavy kníh Bibliotéka 2017 v bratislavskej Inchebe už druhé vydanie svojej knihy Sprievodca vínami Slovenska. Kniha vyšla aj v anglickej verzii s názvom Slovak Wine Quide.

Je to kniha, ktorá sa dá prečítať na jeden dúšok – tak ako pohár kvalitného vína, povedal zástupca Vydavateľstva SLOVART, ktoré knihu vydalo. Tých dúškov kvalitného vína bolo na krste knihy oveľa viac.

Autor knihy hostí ponúkol niekoľkými odrodami kvalitného vína, vyrobeného v jeho rodinnom podniku, súčasťou ktorého je aj 16,7 hektára produkčného vinohradu. V budúcich rokoch k nim pribudne ďalších 10 hektárov, ktoré vysadil v tomto roku. Od roku 2013 produkuje vlastné vína butikovej značky Created by Vladimír Hronský.

Autor vyššie spomenutej knihy žije vinohradom, vínom i knihami o víne. Hovorí, že „Boh stvoril vodu, a človek víno“.

Táto myšlienka sa zrkadlí aj v jeho knihách. A ako dopĺňa autor, pre neho nie je prioritná ani výroba vína, ani písanie kníh.

Knihy o víne píše preto, aby vinárom svojimi radami a odporúčaniami poslúžil ako konzultant, lebo mnohí ešte stále bojujú s problémami – či už pri výsadbe a ošetrovaní viniča alebo v technológii spracovania vína.

Okrem toho robí aj školenia vinárov, someliérov a tiež v oblasti gastronómie, ktorá k vinárstvu a k someliérstvu bezprostredne patrí. Popri tom V . Hronský len skromne poznamenal, že za kolekciu červeného vína získal titul Víno roka.

 Zaujímavý obsah knihy

Na základe nových skúseností upravil aj osnovu svojej poslednej knihy. V jednotlivých častiach hodnotí výsledky a úroveň vinohradníctva a vinárstva na Slovensku, pestované odrody a ich špecifické zvláštnosti a nároky na prírodné podmienky, hlavne na pôdu a slnko. Predovšetkým mladých a začínajúcich vinárov osloví kapitola o technologických postupoch, používaných pri výrobe vína.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *