20.06.2014 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vydarený deň poľa v Borovciach

Dňa 11.júna 2014 sa na výskumnom pracovisku v Borovciach pri Piešťanoch, ktoré patria pod Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch uskutočnil poľný deň.

Aj keď slnko nemilosrdne pripekalo na  výsledky práce sa prišlo pozrieť 70 ľudí a mali sa na čo pozerať.

Nie sú zlé fungicídy, treba ich len správne aplikovať

 Deň poľa zahájila  a výsledky fungicídnych ošetrení na 11 odrodách ozimnej pšenice komentovala Ing. Mária Sekerková, CSc. Úvodom v krátkosti spomenula výskyt a vývoj chorôb od jesene až po súčasnú dobu.

Netradičné podmienky jesene a následne zimy vytvorili ideálne podmienky pre vznik infekcie hrdze plevovej (v praxi poznaná ako hrdza žltá), ktorá sa takto kalamitne vyskytuje na Slovensku tak raz za 8 – 10 rokov (lokálne to môže byť aj častejšie). Účinky fungicídneho ošetrenia v rôznych vývojových fázach  rastliny a v rôznych dávkach a kombináciách  bolo veľmi dobre a zreteľne vidieť na predstavených odrodách. Tu si mohol každý pozrieť a overiť, že naozaj nie sú zlé fungicídy – treba ich len aplikovať v správny čas a zvoliť vhodné účinné látky na danú chorobu.

 

Opäť boli zaradené varianty, kde bol aplikovaný Cupran (hnojivo s fungicídnym účinkom) v skorej fáze vývoja rastliny a následne na posledný zástavový list a prvý fungicíd bol aplikovaný až do klasu. „Aj napriek silnému infekčnému tlaku hrdzou plevovou sa aplikácia Cupranu prejavila veľmi dobre. Spevnenie bunečných stien, ktoré meď podporuje sťažilo priechod patogénu do rastliny,“ informovala M. Sekerková a zároveň poukázala aj na varianty, kde bol aplikovaný Siapton, alebo Atonik (stimulátory  rastu) spolu s fungicídom, ako na možnosť podpory rýchleho rastu s prekonaním stresových podmienok, čo sa pozitívne prejavilo na danom stave odrôd ozimnej pšenice.

 

Ďalej boli aplikované v rôznych termínoch fungicídy: Capallo; Hutton; Zamír; Deláro; Bumper Super; Mirage; Orius; Swing Top a tiež Alga 300 ++.

 

Svoje ponuky a kombinácie ošetrení si predstavili aj zástupcovia spoluporiadajúcich firiem (Agrovita; Chemtura; BASF; Arysta; Asra; Agrobiosfer).

 

Prehliadka pokračovala na jačmeni jarnom, kde na výskyt chorôb ( múčnatky, hnedej škvrnitosti a menej rynchospóriovej škvrnitosti) a účinnosť jednotlivých fungicídov a ich kombinácií v rôznych termínoch aplikácie na 5 odrodách poukázala RNDr. Malovcová.

 

Aj na jarnom jačmeni boli predstavené ponuky- novinky v ošetrení proti chorobám zástupcami už spomínaných firiem. 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down