Výrobcovia žiadajú stiahnuť vyhlášku, ktorá obmedzí predaj v školských bufetoch

Výrobcom značkových výrobkov sa nepáči návrh vyhlášky Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorá bez odbornej diskusie v čase letných prázdnin nastavuje reštriktívne pravidlá pre školské bufety s platnosťou už od začiatku nového školského roka. Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) je návrhom mimoriadne prekvapené a žiada vyhlášku stiahnuť. Ministra zdravotníctva vyzvalo, aby otvoril priestor pre širokú diskusiu o boji s obezitou s cieľom podporiť aktívny životný štýl detí a mládeže. Upozornilo tiež, že ministerstvo túto problematiku nerieši formou zákona, ale len vyhlášky, a tak minimalizuje možnosť verejnej diskusie.

„Vo vyhláške je 80 % toho, čo sa predáva v školských bufetoch a čo sa navrhovanou vyhláškou zakáže predávať. Ak by sa sortiment upravil, nedokázal by uživiť pracovníkov, ktorí sú v bufetoch zamestnaní. Pokiaľ by bufety zrušili, tak to má dopad na ďalšie pracovné miesta,“ povedal pre TASR výkonný riaditeľ združenia Ľubomír Tuchscher.
SZZV sa obáva, že následkom prijatia vyhlášky by prišlo o prácu nielen približne 1500 predavačov, ale spolu s dodávateľmi v oblasti výroby a distribúcie potravinárskeho tovaru aj niekoľko tisíc Slovákov pôsobiacich prevažne v domácich malých a stredných podnikoch.
Na zozname zakázaných produktov sú cukrárenské, pekárenské výrobky, nealkoholické nápoje. Podľa Tuchschera hrozí aj, že by bol ohrozený predaj chlebíčkov a bagiet, pretože obsahujú výrobky z údenín a mäsa. Navrhovaná vyhláška zakazuje aj cukrovinky a tovar s obsahom cukru a iných náhradných sladidiel. V bufetoch by sa mohlo predávať mlieko a ovocie.
Združenie navrhlo ministerstvu v oblasti boja s obezitou spoluprácu. „Navrhujeme, aby sa namiesto takýchto reštrikčných obmedzení podporovalo na školách vzdelávanie k zdravému životnému štýlu a pohybové aktivity žiakov. Deti si tovar nájdu na iných miestach, kde sú dostupné aj alkohol či cigarety,“ domnieva sa Tuchscher.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *