21.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana proti škvrnitosti zelerových listov

V niektorých, najmä vlhkejších rokoch, sa môže vo väčšej miere vyskytovať septorióza zeleru. Je to choroba, ktorá napáda iba zeler spolu s jeho divými druhmi. Silnejšie výskyty bývajú hlavne v daždivých podmienkach, ktoré boli lokálne na viacerých lokalitách, i keď momentálne je sucho takmer na celom Slovensku.

Pri normálnom priebehu počasia sa v priebehu júla objavujú najprv na starších, neskôr aj na mladých listoch drobné šedohnedé škvrny so žltým lemom. Škvrny sa môžu objaviť aj na stopkách, kde splývajú a tvoria pozdĺžne útvary. Na všetkých škvrnách sú dobre viditeľné čierne plodničky huby – pyknidy. Pri silnejšom napadnutí listy postupne žltnú a odumierajú. Táto huba je najčastejším hubovým ochorením zeleru a pri významnejších výskytoch môže dôjsť k zmenšeniu listovej plochy a následne úrody.

Huba sa prenáša hlavne semenom, ale prezimuje aj v pôde na rastlinných zvyškoch. V poraste sa šíri väčšinou veľmi pomaly a len postupne napáda ďalšie rastliny. Až po zapojení porastu, kedy zostávajú listy dlhšie ovlhčené, nastávajú priaznivejšie podmienky na jej rozvoj. Pre klíčenie spór nie je dôležitá teplota, pretože je pomerne nízka, a to nad 15 – 17 ºC, ale rozhodujúca je vlhkosť spôsobená častými zrážkami a rosami.

Ochrana

Nepriamou ochranou je správne striedanie plodín, kedy zeler vysádzame na to isté stanovište najskôr po 3 rokoch. Ďalej je vhodné vyberať vzdušné polohy s ľahšími pôdami, voliť redší spon a nezavlažovať priamo na list. Veľmi dôležité je dôkladné odstraňovanie rastlinných zvyškov na jeseň po zbere. Na výsev treba používať iba zdravé osivo z nenapadnutých porastov. Pri slabších výskytoch možno na menších plochách zberať napadnuté staršie listy. Všetky tieto opatrenia zväčša postačujú na udržanie dobrého zdravotného stavu.
Iba v prípade častých výskytov a vo vlhkých podmienkach možno použiť aj chemickú ochranu prípravkami Afrodyta 250 SC, Azir 250 SC a Zoxis (všetky s účinnou látkou azoxystrobin), Askon (azoxystrobin + difenoconazole, aj v malospotrebiteľskom balení) a Magnicur Core a Zato 50 WG (oba s účinnou látkou trifloxystrobin) buď preventívne od konca júla alebo vhodnejšie až po zistení prvých príznakov. Postrek sa v prípade potreby opakuje po 14 dňoch.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down