24.11.2014 | 11:11
Autor:
Kategorie:

Rodinné farmy stredobodom záujmu

Na Slovensku momentálne pôsobí 24 463 fariem. Koľko z nich je rodinných? V porovnaní s typickými rodinnými farmami, aké môžeme vídať v Rakúsku či západnom Nemecku, je ich stále málo. Určitú obnovu by mohol priniesť rok 2014, ktorý FAO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo OSN) vyhlásil za Medzinárodný rok rodinných fariem. Keďže myšlienka rodinných fariem nie je cudzia ani Výskumnému ústavu rastlinnej výroby Piešťany, ktorý pracuje pod hlavičkou Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC), koncom októbra preto zorganizoval odborný seminár venovaný tejto problematike.

O aktuálnosti témy podľa Ing. Štefana Mihinu, generálneho riaditeľa NPPC svedčal „plný dom“. Mnohí sa s touto problematikou denno-denne potýkajú, ďalší nad farmárčením iba uvažujú. Aj preto seminár svojimi prednáškami otvárali tí najpovolanejší, Zuzana Homolová, predsedníčka Ekotrendu Slovakia – Zväzu ekologického poľnohospodárstva a Ing. Bálint Pém, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku (ASYF), ktorí poskytli reálnejší pohľad o rodinných farmách, malých a mladých farmároch.

Farmári vraj stále berú ako najpálčivejšie spracovanie potravín prvovýrobcami. Cieľom je preto podľa Z. Homolovej vytvoriť príručky na spracovanie jednotlivých komodít podľa vzoru ovčiarskej príručky. Ďalej umožniť finalizovať prvovýrobcom potraviny v prevádzkach, v ktorých by nebolo potrebné mať napríklad samostatné WC, či osobitný vchod, pokiaľ sa prevádzka nachádza v rodinnom dome prvovýrobcu. V súčasnosti totiž môžu farmári finalizovať iba prvotné produkty ako napríklad ovocie, zeleninu alebo mlieko, na všetko ostatné potrebujú mať prevádzkarne. Cieľom je skratka umožniť farmárom vyrábať svoje výrobky v hygienických, ale jednoduchších podmienkach. „Domáce neznamená niečo podradné, ale naopak, niečo viac ako bežná potravina a podľa toho by sme sa k nej mali aj správať. Aj na malých farmách sa dajú vyrobiť kvalitné potraviny, veď sú to práve malí farmári, ktorí sú odkázaní na kvalitu. Okrem toho zmysel rodinných fariem nie je len o dorábaní potravín,“ tvrdí Z. Homolová, podľa ktorej vidiek vie zamestnať okolo 150-tisíc ľudí v štruktúre: 3000 obcí x 10 farmárov x 4 členovia domácnosti = 120-tisíc ľudí. Keď sa k nim pripočíta 30-tisíc miest pri obslužných prácach, je to dokopy 150-tisíc zamestnaných ľudí na vidieku.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down