Tégliky s označením "grécky jogurt" od českých výrobcov sú tŕňom v oku ministerstvu poľnohospodárstva v Aténach. Gréci sa už aj obrátili na Európsku komisiu a dôvodom je návrh českej vyhlášky, ktorý okrem iného určuje požiadavky na označenie "grécky jogurt". Podľa Atén ide o klamanie zákazníkov, ktorí majú podľa únijnej smernice právo na pravdivé informácie o potravinách. Informoval o tom server E15.cz.
"Grécky jogurt sa vyrába v Grécku podľa dlhodobých výrobných postupov a netýka sa jedného typu produktu," uviedol v liste Európskej komisii grécky minister Vangelis Apostolou. Ako dodal, termín "grécky jogurt" je zavádzajúci a neodráža realitu. Názov sa totiž vzťahuje na konkrétnu krajinu, ktorej výrobok vďačí za svoju reputáciu.
V Česku vyrábajú svoj produkt pod názvom "grécky jogurt" Polabské mlékárny pod značkou Milko. Ako pre server E15 uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Pavel Vybíral, názov "grécky jogurt" sa dnes používa celosvetovo a neodkazuje na pôvod výrobku, ale na technológiu a zloženie. "V samotnom Grécku sa pre tento typ výrobku používa názov straggisto," dodal.
Európska komisia s českými úradmi o spornom označení jogurtu rokuje. "Základnou požiadavkou únijných pravidiel je, že označenie potravín nesmie klamať zákazníkov vo veci svojho obsahu a pôvodu," uviedla pre E15 hovorkyňa Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Aikaterini Apostolová. Podľa postoja Európskej komisie zverejneného gréckym europoslancom Notisom Mariasom české úrady súhlasili s označením krajiny pôvodu produktu, aby zákazníci dostali o jogurte správne informácie.
Atény by tak mohli dosiahnuť svoje, aj keď si termín "grécky jogurt" neprihlásili ako chránené zemepisné označenie. Podráždené reakcie gréckej vlády v súvislosti s českým jogurtom sú pochopiteľné. Aténam sa totiž pri vyjednávaní o zmluve o voľnom obchode s Kanadou zatiaľ nepodarilo vyrokovať dostatočnú ochranu pre svoj tradičný syr feta.
(tasr)