26.09.2016 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Príčiny a spôsoby odstránenie zhutnenia pôd

Zhutňovanie pôd má svoj pôvod v prirodzených procesoch a v tlaku mechanizačných prostriedkov na pôdu. Zhutnenie prirodzeného pôvodu sa spravidla vyskytuje v podornici najmä pri pseudoglejových subtypoch pôd. Zhutnenie pôdy spôsobené prejazdami mechanizačných prostriedkov sa spravidla prejavuje v hĺbke 0,3 – 0,4 m, v závislosti od tlaku strojov na pôdu a jej vlhkosti.

Používanie ťažkej techniky (najmä cestných ťahačov na pozemkoch) pri zaťažení náprav 15 až 20 t spôsobuje zhutnenie podornice až do hĺbky 0,6m. Zhutnenie pôd sa prejavuje predovšetkým zníženou infiltráciou vody do pôdneho profilu. Na zhutnených pôdach tak stojí dlho voda a v prípade prívalových dažďov steká po povrchu čím spôsobuje eróziu a odnáša pôdu a živiny mimo pozemky. Z biologického hľadiska obmedzuje rast koreňového systému, znižuje prienik vzduchu do pôdy. Spomalenie výmeny pôdneho vzduchu brzdí mineralizáciu organickej hmoty a tlmí rozvoj užitočných mikroorganizmov. Celkove tak na zhutnenej pôde dochádza k narušeniu jej základných ekologických a produkčných funkcií.
Pôvod a príčiny nadmerného zhutnenia pôd sú najmä v narušení rovnovážneho objemového stavu v pôdnom profile. Kritický pokles podielu pórov v pôdnom objeme spôsobuje nadmerné zhutnenie pôdy, ktoré zhoršuje technologické vlastnosti a zvyšuje mechanický odpor voči obrábaciemu náradiu. Intenzívna rastlinná výroba založená na pestovaní úzkeho spektra trhových plodín prevažne minimalizačnými technológiami s výživou len priemyselnými hnojivami v ostatnom čase výrazne podporuje tiež zhutnenie pôd.

prof.Dr.Ing. RICHARD POSPIŠIL

SPU v Nitre

Viac v RN č. 38

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down