25.10.2016 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ako zlepšiť ustajnenie kráv s priväzovaním?

Tam, kde v nasledujúcich rokoch nie sú plánované nové stavby maštalí alebo veľké investície do rekonštrukcií, sa stajne s priväzovaním budú využívať aj naďalej. Aj tu však existujú jednoduché opatrenia na optimalizáciu, aby sa dosiahli lepšie životné podmienky zvierat.

Predovšetkým v Bavorsku, kde sú farmy štruktúrované na menšie, je v súčasnosti asi každá tretia krava držaná v stajni s priväzovaním. Napriek tomu sa dá v maštali urobiť pre zdravotný stav zvierat viac. V tomto ustajnení majú kravy možnosť veľkého predozadného pohybu. To im umožňuje prístup k žľabu a kaliť, prípadne močiť na zadnú časť stojiska, kde si neskôr ľahnú, čo spôsobuje ich značné znečistenie, hlavne stehien, vemena a brucha. Nezabráni tomu ani dostatočné podstielanie. Ustajnenie s priväzovaním a dojením na stojisku neposkytuje z hľadiska hygieny získavania mlieka také možnosti ako dojenie v dojárni v kombinácii s voľným ustajnením - dlhé dopravné vzdialenosti mlieka, nutnosť nosenia vody na miesto dojenia, čistota miesta dojenia.

Potreba vody pre dojnice je 3 až 6 litrov na kilogram prijatej sušiny. Pri vyšších teplotách stúpa denná potreba na až 200 l na zviera a deň. V mnohých stajniach s priväzovaním sa nachádzajú staré miskové napájadlá, ktoré pre uvedenie do činnosti vyžadujú vhodný vysoký tlak a nízky prietok. Ideálne je prestavanie na väčšie miskové napájadlá s primerane vysokým prítokom. Odporúča sa dodatočné zabezpečenie proti mrazu, aby aj pri nízkych teplotách stajňa naďalej podľa možnosti mohla byť otvorená.

Viac v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 43.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down