Zákaz pestovania geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a ich použitie v potravinách je potrebné v SR zlegalizovať. Uviedol to dnes na brífingu Daniel Lešinský z petičného výboru Petície za zdravé potraviny a Slovensko bez GMO, ktorú podpísalo vyše 16.700 signatárov z celej SR, po odovzdaní petičných hárkov na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Kópiu petície chcú aktivisti odovzdať popoludní aj na Ministerstve životného prostredia (MŽP) SR.
"Základná požiadavka (petície) je zlegalizovať zákaz geneticky modifikovaných plodín na Slovensku. To je prvý bod zo siedmich. Tie ďalšie body sa týkajú označovania zložiek potravín v rámci celého výrobného cyklu. To znamená, že nielen tak, ako je to doteraz, že je priama zložka geneticky modifikovaná, ale aj vtedy, keď zviera, z ktorého bol produkt (potravina) vyrobený, napríklad mlieko, syry, mäso, bolo kŕmené GM krmivami. To sa dnes na Slovensku neoznačuje, ale napríklad v susednom Rakúsku už takéto označovanie majú," spresnil.
Ďalším z dôležitých bodov petície je podľa Lešinského podpora nezávislého poradenstva. "Na Slovensku nemáme nezávislé poradenstvo, ktoré by poľnohospodárom radilo, ako možno vyprodukovať zdravé potraviny bez chemikálií, rezíduí, bez znečistenia vody, bez ďalších negatívnych vplyvov, napríklad na agrobiodiverzitu a podobne," dodal. Kto na Slovensku radí, to sú podľa neho väčšinou distribútori pesticídov.
MPRV podľa slov vedúceho služobného úradu rezortu Jaroslava Regeca iniciatívu víta. "Deviateho decembra sa pani ministerka Gabriela Matečná stretne s členmi petičného výboru, s odborníkmi od nás z ministerstva a dané body, ktoré sú v petícii, budú podrobne rozobrané. Budeme k tomu teda zaujímať aj konkrétne stanoviská," uviedol v reakcii na petíciu Regec.
Poznamenal zároveň, že potraviny a krmoviny, ktoré majú viac ako 0,9-% obsah GMO zložky, musia mať túto skutočnosť vyznačenú na obale. "Tento fenomén označovania GMO je v platnosti viac ako 10 rokov na základe rozhodnutia EÚ. EÚ je v rámci celého sveta asi najprísnejšia pri evidencii GMO potravín a plodín," doplnil Regec. Na Slovensku sa podľa jeho informácií pestuje z GMO plodín len kukurica, ktorá má povolenie na pestovanie do roku 2018.
(tasr)