06.12.2016 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Riziká potrebujú riadený systém

Podnikanie v poľnohospodárstve je vystavené rôznym rizikám. Väčšina z nich je ťažko predvídateľných, či už ide o vrtochy počasia, pohyby cien vstupov, energií a v neposlednom rade odbytové ceny. Nástroje riadenia rizík môžu poľnohospodárom pomôcť ľahšie im odolávať. O možnostiach aj skúsenostiach zo zahraničia sme hovorili s Ing. Vierou Tóthovou, odborníčkou na poistenie v poľnohospodárstve a riaditeľkou Renomia Agro pre Slovensko.

Ako často sa vyskytujú škody v poľnohospodárstve?

Štatisticky je podložené, že na plodinách sa škody vyskytujú ročne, niekedy aj viackrát v jednom roku. Ešte pred desiatimi rokmi bola 40-percentá strata na úrode dosiahnutá u zhruba 80 percent škôd. Za posledných šesť rokov sa vplyvom častejších výkyvov počasia táto hranica posunula a škody nad 40 percent tvoria nadpolovičnú väčšinu Najčastejšími príčinami sú povodne a záplavy, ničivé krupobitia, víchrice, alebo devastujúce mrazy.

Akým vývojom prešlo poistenie poľnohospodárov na Slovensku?

Do roku 1990 boli všetci poľnohospodári poistení zo zákona v Slovenskej štátnej poisťovni. Toto poistenie zahŕňalo majetok, plodiny aj hospodárske zvieratá v celom rozsahu. Suma prijatého poistného predstavovala v roku 1990 približne 1,9 mld. Kčs (asi 63 mil. EUR). Od roku 1991 Komplexné poistenie poľnohospodárskych podnikov zaniklo a vznikli nové komerčné poisťovne. S komerčným prístupom sa rozšírila ponuka poistných produktov, ale zároveň došlo k poklesu objemu poistného až o 65 percent. Hlavnou príčinou bola zlá ekonomická situácia v poľnohospodárstve a pomerne neskorý zásah štátu. Od roku 1996 začala SR refundovať časť ročného poistného z poistenia plodín a hospodárskych zvierat. Nastali tu však rôzne chyby. Jednou z nich bolo to, že nebola vytvorená sofistikovanejšia koncepcia riadenia rizík podporovaná štátom. Riadenie rizík zo strany štátu bolo a doteraz je nekoncepčné – jeden rok refundácia časti ročného poisteného bola, druhý rok nie, alebo v takej výške, ktorá ani nepokryla farmárovi náklady na povinné dokumenty.

Aké sú možnosti riešenia?

Viac sa dočítate v 49. vydaní Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down