Hnutie Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) podporuje ochranu pôdy pred tým, aby sa dostala do rúk zahraničných vlastníkov. Reaguje tak na predložený materiál návrhu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Poslanec NR SR Martin Fecko pripomína, že vládou schválená legislatíva z roku 2014 bola prijatá aj na základe iniciatívy a upozornenia hnutia.
“Napriek konaniu Európskej komisie verím, že sa podarí udržať princípy a podstatu zákonnej úpravy, ktorú sme iniciovali v minulom volebnom období. Sme presvedčení, že ochrana pôdy, podobne ako pitnej vody, má pre štát strategický charakter, pretože ide o strategickú surovinu. Vyzývame premiéra Roberta Fica, aby dodržal sľuby a nedovolil rozpredaj pôdy do rúk zahraničným vlastníkom. Minulý rok v lete na Agrokomplexe Fico sľuboval poľnohospodárom, že na tom bude trvať, aj v prípade, že by musel ísť do konfliktu s EÚ. Prišlo však slovenské predsedníctvo a zrejme si to vyhodnotil tak, že do prípadného konfliktu radšej nepôjde.”
Poslanca Fecka mrzí, že vláda nevyužila polročné predsedníctvo v Rade EÚ na to, aby nastolila otázku ochrany pôdy a iniciovala diskusiu na európskej pôde. “Po 12 rokoch členstva je vhodný čas prehodnotiť niektoré nie celkom rozumné veci, ktoré sme z túžby rýchlo stať sa členmi EÚ pri vyjednávacom a prístupovom rokovaní o členstve prijali. Ochrana pitnej vody našla svoju podporu na európskej úrovni dokonca cez petíciu občanov naprieč členskými štátmi. Nerozumiem celkom prečo ministerka Matečná a premiér Fico nevyužili túto príležitosť na to, aby poukázali na zlé nastavenie poľnohospodárskej politiky, ktoré zdecimovalo slovenské poľnohospodárstvo,” dodáva Fecko.
Hnutie OĽaNO-NOVA bude podporovať všetky riešenia, ktoré podporia domácich vlastníkov pôdy a je pripravené spolupracovať na rozumnom riešení, ktoré bude napĺňať sľuby, ktoré sme slovenským poľnohospodárom dali. “Vláda uvažovala dokonca o ústavnej ochrane pôdy, preto nerozumiem, prečo odrazu ustupuje zo svojich pozícií a tlaku Európskej komisie,“ uzatvára Fecko.
(tasr)
Pán Fecko zaistite aby vlastníkom pôdy (zatial sú to domáci) farmári vyplácali primeranú rentu ktorá sa odvíja aspoň z úradnej hodnoty pôdy. Ak to nebudú robiť vlastníci sa jej zbavia.