Pre výkrm hovädzieho dobytka sa používajú predovšetkým býčky, ktoré sa vykrmujú do vyšších hmotností (450 - 700 kg). Pri výkrme sa využíva dobrá rastová schopnosť mladého organizmu, s dobrou výťažnosťou (60 %) a chemickým zložením jatočného tela.
V mliekových stádach sa realizuje klasický výkrm býkov. Do výkrmu sa zastavujú býčky vo veku 6 mesiacov s hmotnosťou okolo 180 kg a výkrm trvá 12 - 14 mesiacov, pri prírastkoch 900 – 1 200 g na kus a deň, do veku 18 - 20 mesiacov. Pri výkrme zástavových býčkov od dojčiacich kráv sa zastavujú býčky vo vyššom veku (8 až 9 mesiacov) a vyššej živej hmotnosti (280 až 300 kg).
V rastovej intenzite, ranosti a jatočnej zrelosti existujú špecifické genetické rozdiely medzi plemenami, ktoré treba zohľadniť pri výbere vhodnej formy, intenzity a dĺžky výkrmu dobytka. Mäsové plemená ukladajú menej tukového tkaniva (viac bielkovín a vody) než mliekové plemená. Býky mliekových plemien staršie ako 1 rok ukladajú v prírastku väčšie množstvo tuku. Preto sa býky z mliečnych stád vykrmujú do nižších hmotnosti, pri holštajnskom plemene je to 450 kg. Pri mäsových plemenách rozhoduje o dĺžke výkrmu a jatočnej hmotnosti veľkosť tela. Samozrejme, že veľké plemená sa vykrmujú do vyšších hmotnosti (800 kg) ako stredne ťažké plemená (600 kg) alebo malé plemená (450 kg). Pri vykrmovaní do vyšších hmotnosti sa zvyšuje potreba živín na jednotku prírastku, zhoršuje zloženie jatočného tela (zvyšuje sa obsah tuku) a zhoršuje sa efektívnosť výkrmu.
Efektívnosť výkrmu dobytka ovplyvňuje spôsob výživy a ustajnenia. Pri výkrme by sa mali dokonale využiť rastové schopnosti dobytka. Pri maštaľnom výkrme je cieľom, za čo najkratšiu dobu dosiahnuť jatočnú hmotnosť zvierat. Preto by mal byť priemerný prírastok nad 1 000 g denne. Najvhodnejšie je dobytok vykrmovať vo voľnom ustajnení. Tento systém chovu poskytuje zvieratám vhodné podmienky na odpočinok, primeraný pohyb a sociálne kontakty. Ustajnenie s priväzovaním neposkytuje rastúcim zvieratám adekvátne podmienky pre zdravý vývoj.
Pri intenzívnom raste zvierat vo výkrme sa požiadavky na ustajňovacie podmienky a výživu veľmi rýchlo menia. Pre rôzne hmotnostné kategórie sú rôzne požiadavky na ustajnenie a výživu. Preto by rozdiel živej hmotnosti medzi zvieratami v skupine mal byť čo najmenší. Skupina býkov sa tvorí naraz po turnusoch. Skupina sa môže tvoriť postupne, iba do veku 6 mesiacov. Odporúčaný maximálny počet zvierat v skupine je 30 ks. Približne pri hmotnosti 350 kg začína silná pohlavná aktivita. Vtedy je vhodné skupinu rozdeliť na dve. Vytvorené skupiny by sa nemali doplňovať inými zvieratami, alebo zvieratá v skupinách počas výkrmu miešať.
Celý článok o výkrme býčkov si možno prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 1.
Autor Ing. VOJTECH BRESTENSKÝ, CSc. NPPC - VÚŽV Nitra