22.03.2017 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MPRV rozširuje podpory na pôvodné plemená oviec a sady s nižším počtom stromov

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR rozširuje pravidlá poskytovania podpory v súvislosti s opatreniami Programu rozvoja vidieka (PRV). Po novom tak budú môcť o podporu požiadať aj chovatelia slovenských plemien oviec cigája a zošľachtená valaška či ovocinári so sadmi s nižším počtom stromov a krov. Informoval o tom dnes hovorca MPRV Vladimír Machalík.

Uviedol, že chov národných plemien oviec cigája a zošľachtená valaška má na našom území dlhú tradíciu. "Žiaľ, ich počty v posledných rokoch klesajú. Práve ony sú pritom vďaka svojej odolnosti vhodné do ťažších podhorských podmienok Slovenska. Pomáhajú uchovávať ráz krajiny, vytvárajú pracovné miesta a sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva," uviedla šéfka MPRV Gabriela Matečná (nominantka SNS).
Obe autochtónne plemená oviec zároveň vytvárajú podľa neho vysokokvalitné produkty s preukázateľným priaznivým vplyvom na zdravie obyvateľov. Náklady na ich chov sú však značne vyššie vzhľadom na ich nižšiu produktivitu. Ich chov tak často nedosahuje vysokú úžitkovosť, a preto sa od neho postupne ustupuje. "Vďaka ich zaradeniu podporíme poľnohospodárstvo aj v náročnejších oblastiach a budeme môcť naplno využívať pôdu a jej hodnoty, ktoré nám ponúka," dodala Matečná.
Machalík informoval, že MPRV SR rozširuje aj podporu v integrovanej produkcii v ovocinárstve o kategóriu sadov s nižším počtom jedincov na hektár. Do podpory okrem terajšej kategórie produkčných sadov pribudnú ostatné sady, ovocné druhy pritom zostávajú zachované. O podporu môžu požiadať aj ovocinári so sadom s minimálne 400 stromami jadrovín na hektár (doteraz len v prípade produkčných sadov s minimálnym počtom 1000 stromov/ha), minimálne 300 stromami broskýň a marhúľ na ha (doteraz pri produkčnom sade minimálne 600 stromov/ha) či minimálne 5000 jedincov brusníc na ha (doteraz 10.000 v rámci produkčných sadov).
Ďalším z opatrení je doplnenie podmienky úhorovania ornej pôdy v ekologickom poľnohospodárstve (EP). V EP je platba na hektár ornej pôdy 153 eur - platba za ekologickú produkciu rastlinných komodít. Avšak niektorí slovenskí ekologickí poľnohospodári sa rozhodli úhorovať ornú pôdu v domnienke, že za ňu dostanú 153 eur/ha. Preto bolo do nariadenia doplnené, že úhorovať ornú pôdu v systéme EP je možné, ale platba v roku úhorovania bude 0 eur/ha, keďže nevzniká žiadna strata na produkcii.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down