04.04.2017 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energetický potenciál trvalých trávnych porastov

Posledné roky trvale rastie dopyt po obnoviteľných zdrojoch, ktorý je podporený legislatívnou úpravou na úrovni EÚ aj na národnej úrovni. Zvyšujúce sa povedomie spotrebiteľov tiež napomáha tejto skutočnosti.

Najperspektívnejším obnoviteľným zdrojom v Slovenskej republike je biomasa. Má široké spektrum zdrojov a foriem spracovania. Oproti drevným peletám je v produkcii peliet z iných rastlinných materiálov zrejmý prudký nárast ich produkcie. Surovinou je najmä slama obilnín. Tiež sa uplatňuje repková slama a fytomasa z trvalých trávnych porastov (TTP). K tomu sa pridávajú energetické rastliny a rôzne druhotné suroviny, napr. zvyšky po čistení obilnín, hrachu, maku, ľanu, kukurice, repky a iných.
Ceny rastlinných peliet boli v roku 2010 na úrovni 60 % ceny drevných peliet. V súčasnosti sa ceny takmer vyrovnávajú a odrážajú sa v nich skôr parametre výhrevnosti a kvality vyjadrené deklarovanou normou. Na Slovensku v roku 2016 bolo evidovaných 855 449 ha TTP, na ktorých je možné pri primeraných pratotechnických opatreniach zdvojnásobiť produkciu sušiny a túto využiť na energetické účely.
Výmery vhodných plôch je možné zvýšiť začlenením bielych plôch, revitalizáciou území a taktiež zmenou využívania intravilánu obcí a tým zvýšiť produkciu biomasy, ktorá prinesie ďalšie benefity vo forme zadržiavania vody v krajine, zmierňovania klimatických extrémov, protilavinóznych opatrení, vetrolamov, obohatenia biotopov, zvýšenia počtu stanovíšť pre živočíchy. A v neposlednom rade znovunavrátenie kultúrneho rázu krajine.
Biomasa môže hrať významnú úlohu pri znižovaní závislosti od importu fosílnych zdrojov, šetrení devízových zdrojov a môže sa stať silným impulzom rozvoja lokálnej výroby energie a tepla. Biomasa sa môže stať dokonca strategickou surovinou ak geopolitické napätie spochybní transportné trasy uhľovodíkov a môže o ňu nastať silný konkurenčný boj. Cezhraničné regióny už teraz môžu ťažiť z rôznej výšky legislatívnej podpory poľnohospodárskych plôch.

Celý článok RNDr. Štefana Polláka z NPPC - Výskumného ústavu trávnych porastov a horského poľnohospodárstva Banská Bystrica je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 14.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down