Globálna produkcia vína sa minulý rok znížila. Dôvodom bolo zlé počasie vo viacerých regiónoch. Najstrmší pokles produkcie z hľadiska objemu zaznamenali vlani Francúzsko a Argentína. Vyplýva to z údajov Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV).
Konkrétne, vinári na celom svete v roku 2016 vyprodukovali 267 miliónov hektolitrov vína. To je o 3,2 % menej ako 276 miliónov hektolitrov v roku 2015, uviedla OIV.
Francúzsko, druhý najväčší svetový producent vína po Taliansku, pritom vlani pre nepriaznivé počasie prišlo o 3,6 milióna hektolitrov vína. A Argentína, ktorej patrí deviata priečka v rebríčku najväčších svetových producentov, znížila minulý rok svoju výrobu o 3,9 milióna hektolitrov.
Po prepočítaní na percentá sa minulý rok najstrmšie prepadla produkcia vína v Brazílii, a to medziročne o 55 % a v Maďarsku o 38 %.
Aj Južná Afrika má za sebou nepriaznivý rok. Sucho zničilo časť úrody a produkcia vína v tejto krajine vlani klesla o 6 %.
Globálna rozloha viníc sa minulý rok nezmenila. Podľa údajov OIV sa vinice rozprestierali na ploche 7,5 milióna hektároch.
Čína vlani rozšírila celkovú rozlohu svojich viníc, ale zároveň došlo k redukcii ich plochy v Turecku a Portugalsku.
Vinice v Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Číne a Turecku sa dohromady podieľajú viac ako 50 % na celkovej globálnej rozlohe viníc.
Svetová spotreba vína sa minulý rok mierne zvýšila na 242 miliónov hektolitrov, ale stále zaostáva za úrovňou, ktorú dosahovala pred globálnou finančnou krízou.
(tasr)