Sóju v Dúbravke v Michalovskom okrese plánujú začať siať v polovici budúceho týždňa. Ak sa počasie nezlepší, pravdepodobne to presunú. „Pri sóji je veľmi dôležitá teplota pôdy a toto chladné počasie nepomáha tomu, aby sa zohrievala,“ vysvetlil pre TASR konateľ spoločnosti AT Zemplín so sídlom v Dúbravke Alexander Palágyi s tým, že teoreticky sa môže siatie posunúť o týždeň. Pôda by totiž mala v prípade sóje dosiahnuť teplotu minimálne osem stupňov Celzia.
Neskoršie siatie môže mať podľa jeho slov vplyv na úrodnosť. „Sóju poznáme napr. neskorú, stredne skorú a veľmi skorú. Neskorú sóju musíte siať od 25. apríla, pretože tá potrebuje 125 až 130 dní na dozretie, tým pádom bude dozretá veľmi neskoro v jeseni,“ priblížil s tým, že dni na siatie sú dané. Najhoršiu úrodu sóje tu mali v roku 2015 vplyvom deficitu vlahy. „Také obrovské sucho, aké bolo vtedy, si ani nepamätám,“ spomenul konateľ. V tomto roku plánujú sóju vysiať na 608 hektároch.
Chladné počasie a hlavne nočné mrazy môžu podľa Palágyiho výrazne ublížiť repke olejnej ozimnej, ktorá je práve v štádiu kvitnutia. V Dúbravke ju majú na 180 hektároch. „Kvitnutie je najzraniteľnejšie. Mráz môže odpáliť kvet, ktorý znamená jednu šešuľu a v tej je minimálne päť semien,“ doplnil s tým, že najväčšie škody na repke zaznamenali v súvislosti so silným májovým mrazom pred približne piatimi rokmi.
Pri bežných poľných kultúrach sa podľa konateľa nevedia voči nepriaznivým poveternostným podmienkam brániť. „Jediný spôsob je poistenie,“ uzavrel.
(tasr)