Ochladenie v týchto dňoch môže mať najväčší vplyv na ovocné druhy, ktoré sú v plnom kvete. „Najviac sú ohrozené marhule, višne a slivky,“ uviedol pre TASR konateľ spoločnosti Agromix Sedliská Pavol Vagaský. Jahody zatiaľ na poliach pod hradom Čičva vo Vranovskom okrese nekvitnú, pestovateľ dúfa, že ich náhla zmena počasia príliš neovplyvní.
Najväčšie nebezpečenstvo podľa jeho slov predstavuje prízemný mráz a studený vietor. „Ďalším faktorom je, keďže je veľmi chladno, včely nevylietavajú z úľov, čiže aj to opelenie bude mať vplyv na nižšiu úrodu,“ spomenul. Poškodenia zatiaľ nepozorovali. „Budeme múdrejší, keď vietor ustane,“ skonštatoval s tým, že v priebehu dvoch dní zistia dosah nepriaznivého počasia na úrodu.
Vagaský ďalej uviedol, že v tejto súvislosti realizujú aj určité opatrenia. „Zadymujeme, vykonávame závlahu. Robíme všetko pre to, aby sme, čo môžeme, zachránili,“ doplnil. Spoločnosť hospodári na 300 hektároch (ha) pôdy, z toho sady predstavujú 15 ha.
Ako pre TASR uviedol miestny včelár Jozef Tomčák, včela potrebuje na svoju činnosť teplotu minimálne 10 stupňov Celzia. „Čakajú na zmenu počasia,“ skonštatoval s tým, že prezimovali bez problémov. „Keď bude takéto počasie pretrvávať aj naďalej, počítame s nižšou úrodou medu,“ priblížil. Včely zatiaľ podľa jeho slov žijú zo zásob. „Jediné, čo potrebujú, je voda, ktorú im podávam do úľa, nemusia za ňou tak vylietavať,“ doplnil.
(tasr)