02.05.2017 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Život vo vinici - to je náš životný štýl

Čo dom, to vinohrad a v ňom hajloch. Aj takto v skratke možno charakterizovať obec s názvom Vinica v južnej časti okresu Veľký Krtíš, kde sa od nepamäti darí viniču. Pestovaním hrozna a výrobou vína si v nej spestruje voľný čas, privyrába alebo dokonca sa živí takmer každá vinická domácnosť.

rn reportáž

VINICA. Vyše storočné skúsenosti v pestovaní hrozna a dorábaní vína zúročilo aj rodinné vinárstvo Zsigmond, ktoré sme nedávno navštívili. Hoci rodina sa touto činnosťou zaoberá dlhé roky, na plný pracovný úväzok ju povýšila až v 90. rokoch. „Starí rodičia mali vždy vinohrady, kde pracovali. V roku 1994 išiel starý otec do dôchodku, vybral pozemky z družstva a vysadil nový 1,5-hektárový vinohrad. Z rozpadávajúceho družstva si do prenájmu vzal aj ďalšiu pôdu a začal skúšať nové odrody viniča. Svojou prácou nás všetkých inšpiroval a tak po revolúcii, keď boli možnosti na úrovni podnikania, založili sme firmu,“ uviedol na začiatku nášho stretnutia Gabriel Zsigmond, ktorý spolu so sestrou Gabrielou a otcom Ladislavom tvorí jadro úspešnej rodinnej spoločnosti. V súčasnosti Zsigmondovci obhospodarujú 70 hektárov rodiacich viníc a ročne vyprodukujú okolo 60-tisíc fliaš opojného zlatého moku.
„Zo začiatku nám ľudia z celej Vinice nosili hrozno, ktoré sme spracovávali na víno. Bolo tak aj rôznej kvality. Dnes je už situácia iná - všetko víno si dorábame len z vlastných vinohradov. Je to prácnejšie, rizikovejšie, ale pre kvalitu vína istejšie. Sami si určujeme, kedy urobíme rez, prebierku či zber,“ konštatoval Gabriel, mladý poľnohospodársky inžinier, ktorý v roku 2005 ukončil štúdium na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, špecializáciu Vinohradníctvo - vinárstvo.
„Základ je vo vinohrade - tam sa to všetko začína. Tvrdím, že viac ako osemdesiat percent kvality vína pochádza z vinohradu. Štruktúra vína je daná zvonku. A ak nie je včas pozberané a na kvalitatívnej úrovni, odrazí sa to na kvalite. Spracovanie máme zabezpečené investíciou do moderného vybavenia,“ vysvetlil odborník s tým, že tradičné technológie sa u nich snúbia s modernou. Napríklad hrozno ručne oberajú do debničiek a dbajú o to, aby sa zbytočne neutislo, čo je pre kvalitu budúceho muštu veľmi dôležité. Samozrejmé je reduktívne spracovanie a kvasenie vína. Dozrievanie prebieha v moderných nerezových tankoch a aj v drevených sudoch.

Celá reportáž je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 18.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down