Najvýznamnejším škodcom čerešní je vrtivka čerešňová. Škodí niekoľko týždňov po odkvitnutí stromov tým, že spôsobuje červivosť plodov.
Pomôckou na určenie správneho termínu ošetrenia je sledovanie bazy čiernej, pričom asi 3 dni po začiatku jej kvitnutia vykonáme postrek. Na sledovanie rojenia a odchyt múch sa používajú pomocné prípravky - Žlté sférické lapače a Stopset. Ošetrenie má význam iba v miestach pravidelných škôd a tam, kde bol v minulých rokoch silný výskyt. Používajú sa prípravky Decis EW 50 (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Delta EW 50 a iba v MB Decis Al s ochrannou dobou 7 dní, Decis Protech (aj MB) a Bi 58 EC-nové (aj MB) s ochrannou dobou 28 dní, Calypso 480 SC (aj MB), Mospilan 20 SP (aj MB), Aceta, Green Mospi, Yoroi, Zonna a iba v malospotrebiteľskom balení Calypso Al s ochrannou dobou 14 dní. Na primeranú ochranu postačuje jedno ošetrenie. Ošetrujú sa iba poloneskoré a neskoré odrody (nie „májovky“). V každom prípade je nevyhnutné dodržať hygienickú ochrannú dobu pred zberom plodov.
Vo feromónových lapačoch slúžiacich na signalizáciu ochrany proti obaľovačom na ovocných stromoch je pozorovaný let prvej generácie motýľov obaľovača slivkového a obaľovača broskyňového. Prvý pokles na konci druhej dekády mája treba pripísať ochladeniu, ďalšia zmena letovej aktivity bude znamenať vrchol letu prvej generácie. V oblastiach s pravidelnými hospodárskymi škodami možno vykonať ochranu aj proti prvej generácii, i keď druhá generácia býva škodlivejšia. Spomedzi povolených prípravkov je jeden biologický, a to Lepinox plus proti obaľovačovi broskyňovému, ktorý možno použiť na začiatku liahnutia húseníc, čo je oproti dátumom v nižšie uvedenej tabuľke asi o 4 - 5 dní skôr. Ostatné prípravky sa aplikujú v období liahnutia lariev alebo ihneď po vyvrcholení letu motýľov alebo 8-10 dní po začiatku výraznejšieho náletu.
Viac o povolených prípravkov a termínoch ošetrovania sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 19.