Dostávame otázky ohľadom obaľovača jablčného, ktorého sme pred týždňom nespomenuli. Obaľovače kôstkového ovocia ho totiž „predbiehajú“ pravidelne o 7 - 10 dní. Nie je tomu inak ani tento rok.
A vzhľadom na návraty ochladenia nemajú obaľovače až také vhodné podmienky na hľadanie obživy a párenie. Avšak vzhľadom na očakávané oteplenie a ustálenie počasia na najbližších minimálne 7 - 10 dní, možno očakávať zvýšenie ich aktivity a kladenie vajíčok. Podľa pozorovaní vo feromónových lapačoch nálet dospelcov začal približne 2. mája, hromadnejšie asi o týždeň neskôr. Pre kladenie vajíčok sú potrebné večerné teploty na úrovni 17 °C a viac meraných o 21,00 hodine stredoeurópskeho času. Takýto večer bol zatiaľ iba jeden, a to v nedeľu 14. mája. Je však predpoklad, že takýchto teplých večerov bude viacero v slede za sebou. Preto naďalej odporúčame sledovať tieto večerné teploty a určite neošetrovať skôr ako budú dosiahnuté! Na určenie termínu je úplne najpresnejšia metóda kontroly nakladených vajíčok priamo v sade a sledovanie ich vývoja smerom k liahnutiu. Prahom škodlivosti je zistenie 2 a viac vajíčok na 100 náhodne vybraných plodoch a priľahlých listoch alebo 2 - 3 motýle na lapák za 3 dni. Prípravky uvádzané v tabuľke 1. termín ošetrovania treba aplikovať ihneď po vyvrcholení letovej vlny motýľov alebo po nájdení prvých vajíčok v sade. Sú vysoko účinné a druhé ošetrenie pri nich nie je potrebné.
Biologické prípravky sa aplikujú tesne, t. j. 1 - 2 dni pred liahnutím húseníc alebo 3 dni po vyvrcholení letovej vlny motýľov. To však predpokladá kontrolu stavu vajíčok v sade (tesne pred liahnutím sú vajíčka v štádiu tzv. čiernej hlavičky). Ostatné prípravky sa aplikujú v čase hromadného liahnutia húseníc, t. j. 8 dní po vyvrcholení letovej vlny motýľov (2. termín).
Celý článok Ing. Stanislava Baroka z ÚKSÚP-u je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 20.