V tomto roku bolo v apríli vlhko, keď sa rozvinul prvý list a nasledovali prírastky 2 - 3 listov. Bolo potrebné vykonať ošetrenie proti čiernej škvrnitosti (Phomopsis viticola) vo vinohradoch.
Ohrozenie čiernou škvrnitosťou nebýva obvyklé, ale súčasné klimatické podmienky zvýšili pravdepodobnosť ohrozenia aj u nás. Príznaky poškodenia vinohradov touto hubou sa neprejavujú ihneď po infekcii, ale až za 3 - 4 týždne. Táto huba poškodzuje najmä vrchné vrstvy buniek mladších rastúcich orgánov viniča. Poškodené časti plodiny sa ťažko odlišujú od zdravých častí. Poškodenia sa objavujú po zelených výhonkoch, predovšetkým v spodných internódiách ako čiernohnedé fľaky, ktoré spôsobujú praskanie povrchu a korkovatenie. Na listoch sa objavujú malé chlorotické škvrny, ktoré v strede nekrotizujú a trhajú sa.
Pri silnom napadnutí:
- listy môžu zožltnúť a odpadnúť;
- spodné očká rašia len čiastočne;
- vyrašené výhonky sú zakrpatené.
Pri silnej infekcii môžu byť napadnuté kvety, strapina a strapce. Jednoročné drevo môže cez zimu zbelieť až do rašenia. Napadnutie vinohradu môže znížiť úrodu a jej kvalitu. Zvýšený výskyt napadnutia touto chorobou je na kordone a vertiku. Náchylné na napadnutie sú Müller Thurgau, Kerner, Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal a Dornfelder.
Priama ochrana sa vykonáva účinnými látkami Folpet, Mancozeb, Metiran a Strobilurinami. Najdôležitejšie termíny ochrany sú medzi BBCH 7 a BBCH 19. Neskoršie sa rieši jej ochrana spolu s pernospórou. Dôležité je vykonať postrek fungicídmi na začiatku ohrozenia a potom ho opakovať za účelom ochrany prírastkov letorastov proti chorobe. Skoršia ochrana proti tejto chorobe je potrebná, lebo má extrémne nízke nároky na teplotu; vinič môže ohrozovať už pri teplote 1 °C.
Ing. PETER DRÁČ