Na hruškách poslednýkrát upozorňujeme na méru hruškovú, proti ktorej sú momentálne povolené dva pyretoirdné prípravky s rovnakou účinnou látkou, a to Gunner a Lambada.
Dávkovanie je 0,18 l/ha na 200-2000 l/ha vody. Za sezónu sú povolené maximálne tri ošetrenia, pričom po odkvitnutí sa ošetruje najviac dvakrát. Vedľajší účinok proti tomuto škodcovi možno očakávať aj u systémových prípravkov povolených proti vyliahnutým húseniciam obaľovačov a voškám. Veľký význam majú prirodzení nepriatelia mér, ktorými sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať už premnožené méry, sú ich dôležitým regulátorom početnosti.
Ochranu proti múčnatke a chrastavitosti na jadrovinách netreba podceňovať. Najmä v oblastiach so zrážkami nad 30 mm za týždeň je potrebné ošetrovanie každých 12 - 14 dní proti chrastavitosti. Odporúčame striedať kontaktné a systémové prípravky, prípadne použiť prípravky s účinkom proti obom chorobám súčasne.
Z drobného ovocia upozorňujeme na americkú múčnatku egreša na egreši. Nakoľko podmienky pre jej vývoj sú priaznivé, odporúčame tretie ošetrenie nie skôr ako 14 dní po predošlom ošetrení prípravkami Discus (ochranná lehota 21 dní) alebo Sulfurus (ochranná lehota 7 dní). Maximálne sa ošetruje štyrikrát, raz pred kvetom a trikrát po odkvitnutí.
Pripomíname ochranu proti pásavke zemiakovej. Odporúčame pestovateľom sledovať dospelce, kladenie vajíčok a následne liahnutie lariev, podľa ktorého možno veľmi dobre určiť termín ošetrovania a výber najvhodnejšieho prípravku. Upozorňujeme na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať.
Ochrana proti voškám je aktuálna na všetkých plodinách s ich silným výskytom, preventívne sa neošetruje! Veľmi dôležitý je správny výber prípravku, pretože niektoré prípravky majú rozsah použitia aj proti iným škodcom, napr. obaľovačom alebo cicavým a žravým škodcom všeobecne. Preto odporúčame v prípade silných výskytov vošiek vyberať prípravky účinné proti viacerým škodcom súčasne. Nevýhodou takéhoto postupu je menej ekologické správanie alebo menšia vhodnosť pre integrovanú ochranu, pretože práve šetrnejšie prípravky z hľadiska životného prostredia účinné proti obaľovačom nepotláčajú vošky.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR