11.07.2017 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Vhodné podmienky pre plesne a choroby

V tejto správe by sme chceli upozorniť na plesňové ochorenia.

Hoci v najintenzívnejších pestovateľských oblastiach Slovenska je sucho a dlhodobo prší málo, v hornatejších častiach Slovenska a v podstate v celom Prešovskom kraji a väčšej časti Banskobystrického kraja prší celkom výdatne. Až tak, že v týchto lokalitách sú vhodné podmienky pre mnohé plesne či iné choroby vyžadujúce vlhkejšie podmienky, a nie sú vhodné podmienky pre múčnatky. Pre pleseň zemiakovú na zemiakoch a rajčiakoch možno na presnejšie určenie potreby ošetrovania využiť podrobnú signalizáciu pre 56 lokalít Slovenska zverejňovanú týždenne na stránke www.uksup.sk. Zároveň pri zemiakoch platí, že potreba intenzívneho ošetrenia je u všetkých odrôd bez ohľadu na ich skorosť z hľadiska zberu. Neošetrujú sa iba odrody, ktoré budú zberané do 14 dní.

Pleseň uhorková v porastoch uhoriek a inej tekvicovej zeleniny patrí medzi plesne náročné na vyššie teploty a vlhkosť zároveň, preto jej škodlivosť nie je zatiaľ katastrofálna. Chemickú ochranu treba začať po objavení sa prvých príznakov. Povolené sú prípravky Acrobat MZ WG, Cozep, Aliette 80 WG (aj v malospotrebiteľskom balení - MB, max. dvakrát, aj do inej tekvicovej zeleniny), Previcur Energy (aj MB), Champion 50 WG, Banko 500 SC (max. raz), Bravo 500 (max. dvakrát), Green Bra (max. dvakrát), Dithane M 45 (aj do inej tekvicovej zeleniny), Dithane DG Neo Tec, Novozir MN 80 (aj do inej tekvicovej zeleniny), Ridomil Gold MZ 68 WG, Kuprikol 50 (aj MB, aj do inej tekvicovej zeleniny), Infinito SC (aj MB, max. trikrát) a iba do rýchliarní Tanos 50 WG (aj MB, max. štyrikrát, aj do cukiet).

Ďalej upozorňujeme na septóriovú škvrnitosť zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po 3 rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. Nakoľko sa choroba prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, kedy sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti je povolený jeden meďnatý prípravok, a to Kuprikol 50 v dávke 3 - 4 kg na ha.

Pre jablone a hrušky platí okrem posledného upozornenia na obaľovača jablčného aj potreba ochrany proti múčnatke, proti ktorej treba ošetrovať každých 12 - 14 dní. Ochrana proti chrastavitosti je potrebná najmä v rovnakých oblastiach ako proti vyššie spomínaným plesniam. V prípade veľmi silných výskytov roztočov alebo roztočcov je potrebná ochrana aj proti nim. Ešte pripomíname ochranu proti voškám na všetkých plodinách s ich silným výskytom.

Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP - OOR

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down