25.07.2017 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krátkodobý výhľad pre obilniny

Pokračujeme v informáciách o krátkodobom výhľade pre európske trhy s poľnohospodárskymi komoditami na sezónu 2017/2018, ktorý vydala Európska komisia.

Výsledky minuloročnej žatvy sa ustálili na úrovni 294,6 milióna ton, čo bolo 2 % pod 5-ročným priemerom. Celková výmera plôch osiatych obilninami sa tiež znížila. Zberové plochy kukurice boli až o 10 % nižšie, ale pre pšenicu a jačmeň boli o niečo vyššie ako 5-ročný priemer. V sezóne 2016/2017 boli o niečo nižšie úrody pšenice, zatiaľ čo u kukurice a jačmeňa boli vyššie.

Ku koncu júna 2017 by úroveň zásob obilnín mala byť výrazne nižšia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi a približovať sa úrovni sezóny 2013/2014, ktorá bola jednou z najnižších za poslednú dekádu. Najnižšia je úroveň zásob pšenice a jačmeňa. V kontexte znižujúcich sa zásob v druhej polovici marketingového roku mierne vzrástli ceny obilnín v EÚ, hlavne pre pšenicu a kukuricu. Napriek tomu zostali stále na priemernej úrovni – medzi 160 a 170 eur/t, pretože v sezóne 2016/2017 boli dosiahnuté najvyššie úrody obilnín v histórii. Napriek rekordnej úrovni spotreby by sa mali svetové zásoby naďalej zvyšovať a na konci sezóny 2016/2017 dosiahnuť viac ako 500 miliónov ton. Vysoké svetové zásoby budú udržiavať ceny na nižšej úrovni ako bola v predchádzajúcej dekáde.

Predpoveď nižšej úrody obilnín na sezónu 2017/2018

Plochy osiate obilninami sú  v aktuálnej sezóne ešte o niečo menšie ako v predchádzajúcom roku (teda o 2,3 % pod 5-ročným priemerom). Výmery plôch osiatych kukuricou, cirokom, tritikale a ryžou sú výrazne pod 5-ročným priemerom (-6 až -11%), zatiaľ čo jačmeň a pšenica len mierne. Opačne, tvrdá pšenica a aj ovos výmery zvyšujú.

Čo sa týka úrod, jarné klimatické podmienky v EÚ spomalili vývoj plodín. Úroda obilnín sa zdá najnižšia v Španielsku, kde výrazné horúčavy a pretrvávajúce sucho výrazne ovplyvnili vývoj rastlín. Predpokladaná úroda ozimného jačmeňa v Španielsku je o 21 % nižšia ako priemer a úroda jarného jačmeňa by mala byť až o 33 % nižšia. Ďalšou problematickou oblasťou je severozápad Francúzska a Belgicko, kde kombinácia suchého mája a horúceho júna vyústili do nepriaznivých podmienok pre väčšinu ozimných aj jarných plodín. Niekoľkými vlnami horúčav boli ovplyvnené aj rozsiahlejšie oblasti ako Holandsko, Nemecko, severné Taliansko a stredná Európa. V niektorých z týchto oblastí , ako napríklad v severnom Taliansku už bol úrodový potenciál ovplyvnený podľa stupňa zrelosti. V iných krajinách, ako napríklad v Českej republike alebo na Slovensku je ešte stále čas na nápravu, ak sa zvýši pôdna vlhkosť.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 30

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down