Chovatelia by mali vo svojich chovoch vedieť zistiť a vyhodnotiť príznaky vzťahujúce sa k zdraviu zvierat.
Odpovedajúca hygienická úroveň chovu je predpokladom udržania dobrého zdravotného stavu a dosiahnutia vysokej úrovne produkčných a reprodukčných ukazovateľov v chovoch hospodárskych zvierat. Kto chce byť v tomto smere úspešný, musí dbať na stabilný zdravotný stav stáda. Všetky opatrenia, ktoré sú k tomu potrebné, by mala každá prevádzka - nezáleží na tom či veľká alebo malá - prijať za svoju najvyššiu prioritu. S koncentráciou zvierat na jednom mieste stúpa aj nebezpečenstvo infekcie. Problém ešte narastá, ak sú rozličné výrobné úseky spojené do jednej veľkej prevádzky. Hygienické opatrenia musia byť v tomto prípade nastavené najmä tak, aby sa zabránilo prenosu chorôb zo starších na mladšie ošípané.
Práce v maštali treba organizovať tak, že najprv sa vstupuje do maštale s mladšími a citlivejšími zvieratami (poradie vstupu do maštale od mladých k starým, od zdravých k chorým). Dôležitá je výmena čižiem a overalov medzi jednotlivými úsekmi výroby (napríklad červené čižmy a červený overal pri produkcii prasiatok, modré čižmy a modrý overal pri odchove prasiatok, žlté čižmy a žltý overal pri výkrme). V každom výrobnom úseku používať vlastné náradie - aj tu je možné farebné rozlíšenie. Dezinfekčné nádrže pred oddeleniami sú nevyhnutnosťou.
Dodržiavať treba dôsledný „systém dnu a von“ vo všetkých oblastiach výroby. Dôsledné čistenie a dezinfekcia maštalí pred každým novým obsadením maštale, náradia, kŕmiska a napájacieho systému je samozrejmosťou. Takisto pravidelná výmena ihiel pri očkovaní a kastrácii. Zaostalé alebo zranené zvieratá treba vziať včas z ohrady a umiestniť do ohrady pre choré zvieratá. Chronicky alebo vážne choré zvieratá by mali byť humánne utratené.
Viac sa možno dočítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 47.