Problémy s paznechtami v mliečnych stádach hovädzieho dobytka sú stále veľmi aktuálne. Pre zdravie paznechtov je rozhodujúce to, čo sa nachádza v kŕmnej dávke, ale tiež aj to, ktorým látkam sa treba vyhnúť. Je to obzvlášť významné kvôli ochoreniu - laminitída (krívanie).
Choroby paznechtov spôsobujú asi 15 % všetkých úhynov a tým značné priame straty. Škody spôsobené nepriamymi účinkami (napr. nižší príjem krmiva v dôsledku krívania) sú taktiež obrovské. Krmivo môže výskyt chorôb paznechtov podporiť alebo znížiť. Nasledovne sú uvedené niektoré kritické body:
- Biogénne amíny: Laminitída podmienená výživou je ochorenie látkovej výmeny a spôsobujú ju tzv. biogénne amíny. Osobitnú úlohu tu zohráva aminokyselina histidín a z nej vznikajúci biogénny amín histamín. Bohatá na histidín je pšenica, ale aj sójové produkty a pôvodné strukoviny. Tu sa nachádza aj dôvod, prečo sa treba pri silnom výskyte ochorení paznechtov v prípade dojníc vyhnúť čo najviac používaniu pšenice alebo pšeničných produktov. Ale aj tryptamín z tryptofánu a cysteamín z cystínu alebo cysteínu môžu zapríčiniť laminitídu.
- Záťaž acidózy: Aby sa predišlo acidóze a problémom s ňou súvisiacich pre zdravie paznechtov, dôležité je dbať na dostatočné štrukturálne zásobovanie. To znamená, že kŕmna dávka by mala obsahovať najmenej 400 g štrukturálne účinnej vlákniny na 100 kg telesnej hmotnosti. Okrem toho platí, že pri ľahko dostupných uhľohydrátoch (sacharidoch) v krmive je potrebné zachovať maximálny limit 260 g škrobu na kg sušiny v kŕmnej dávke. Obzvlášť pri obilninách a výrobkoch z obilnín treba dodržať špecifické obmedzenia pre ich použitie v kŕmnej dávke.
- Dbať na síru: Pre rast a funkciu paznechtov má veľký význam syntéza kostrového proteínu - keratínu. Obsahuje aminokyselinu cystín, ktorá zahrňuje síru a ďalšie aminokyseliny. Zabezpečujú pevnosť rohoviny. Jedným zo zdrojov aminokyselín obsahujúcich síru je „prietokový“ proteín, ktorý vstupuje priamo do tenkého čreva. Druhým dôležitým zdrojom je bakteriálny proteín vytvorený zo surového kŕmneho proteínu. V každom prípade platí, že krmivom treba zabezpečiť, aby bolo k dispozícii dostatok síry. Jedno z krmív obsahujúcich síru je extrakt repkového šrotu. Pri nedostatku metionínu sa dá použiť bachor šetriaci metionín.
Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 2.