16.01.2018 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aromia bungii: fúzač na drevinách

Aromia bungii, potenciálny karanténny škodlivý organizmus pôvodom z miernych oblastí východnej Ázie, bol prvýkrát pozorovaný v rámci Európy v roku 2011 na slivke (damsonská slivka) v súkromnej záhrade v Nemecku. O rok neskôr zaznamenalo jeho výskyt Taliansko. Veľká Británia zachytila živé larvy v súvislosti s prepravou drevených paliet. V rámci Slovenska nebol doteraz uvedený škodca pozorovaný.

Hlavnými hostiteľskými rastlinami sú druhy pochádzajúce z rodu Prunus, s najčastejším výskytom na broskyni obyčajnejmarhuli obyčajnej. V menšej miere škodí aj na slivke domácej a čerešni. Aromia bungii sa vo všeobecnosti považuje za významného škodcu ovocných sadov, pritom však môže napádať aj ďalšie dôležité dreviny ako sú olivovník, granátové jablko či topoľ biely.
V závislosti od zemepisnej šírky a klimatických podmienok krajiny biologický cyklus fúzača Aromia bungii trvá dva až štyri roky. Larvy spôsobujú fyziologické a technické poškodenie dreva, pretože vytvárajú chodbičky a komôrky v lyku a dreve. Posledné larválne štádium je charakteristické vyhrýzaním výstupných otvorov, odkiaľ sa vytláča vyprodukovaný trus. Vajíčka, ako aj dospelé larvy, sú charakteristické belavou farbou.
Dospelé jedince s veľkosťou 23 - 37 mm, lesklej čiernej farby s výrazným červeným hrudníkom, opúšťajú po ukončení štádia larvy a kukly stromy cez výletové otvory umiestnené v spodnej časti kmeňa. Samčeky majú v porovnaní so samičkami dlhšie tykadlá, pričom pri samčekoch dĺžka tykadiel presahuje dĺžku ich tela. Pre Aromia bungii je typická tvorba zvláštneho pachu, ktorý slúži na obranu pred prirodzenými nepriateľmi v prírode. Dospelé jedince sú aktívne v priebehu dňa, pričom priemerná dĺžka života škodcu je 15 - 20 dní. Dospelé jedince dokážu lietať iba na krátke vzdialenosti, takže ich rozširovanie na veľké vzdialenosti nie je reálne (odhaduje sa, že dokážu preletieť niekoľko 100 m až niekoľko km). Na väčšie vzdialenosti sa môžu prenášať v rôznych vývinových štádiách, a to pomocou obchodovania s infikovanými škôlkarskými výpestkami alebo bonsajmi. Škodca môže byť prenesený aj drevom, jeho produktami alebo obalovým materiálom z hostiteľských rastlín, pričom tento materiál musí byť dostatočne veľký, aby sa larvy udržali živé až do výletu dospelých jedincov. Nedospelé štádiá Aromia bungii sa nedokážu vyvíjať v substrátoch ako je pôda, ovocie či semená hostiteľských rastlín. Po napadnutí stromov uvedeným škodcom sa postupne znižuje veľkosť asimilačnej plochy hostiteľskej rastliny, následkom čoho je zníženie úrody. Stromy postupne chradnú a v priebehu 3 – 4 rokov odumierajú.
Efektívnym spôsobom likvidácie lariev a možných kukiel je spálenie alebo tepelné ošetrenie. V prípade výskytu možno vykonať aj chemické ošetrenie injektážou alebo plošne v jednotlivých porastoch, a to systémovými prípravkami na ochranu rastlín. V tomto prípade je však potrebné meniť účinnú látku. Pri biologickom boji proti škodcovi je možné využiť entomopatogénne nematódy (napr. Steinernema carpocapsae), parazitoidy alebo predátory.

Ing. Ivana HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down