Veľké množstvo škatúľ od mlieka dostane v Nórsku nové označenie.
BRATISLAVA / OSLO. Mliekareň Tine sa rozhodla pridať na svoje obaly výrokov klasické upozornenie „minimálna trvanlivosť do“, ktoré bude pokračovať dátumom doporučenej spotreby a tiež dôvetkom „ale nie pokazené po“. Mliekareň chce aj takýmto spôsobom predísť plytvaniu potravinami.
Toto opatrenie sa okrem kartónov od mlieka vyskytne aj na téglikoch od smotany, jogurtoch či obaloch na ovocných šťavách, ktoré spoločnosť tiež vyrába. Do praxe by tieto zmeny mala firma uviesť už na ďalší týždeň.
Podobné označeniu už zaviedla aj mliekareň Q a distribútor vajíčok Prior. Potravinárske spoločnosti sa tak spotrebiteľom snažia vysvetliť, že „minimálna trvanlivosť do“ na ich výrobkoch neznamená, že by po uplynutí tejto doby mali jedlo vyhodiť. Po tomto dátume nie je výrobok automaticky pokazený.
Podľa štúdie mliekarne Q, vyhodil takmer každý tretí Nór niekedy mlieko so skončenou dobu spotreby bez toho, aby sa presvedčil či je skutočne pokazené.
Do boja s plytvaním potravín sa pred časom pustili tiež poslanci Európskeho parlamentu. Minulý rok v máji vyzvali Európsku komisiu, aby do roku 2030 prijala opatrenia k zníženiu množstva zbytočne vyhodených potravín až o polovicu. Komisia by podľa nich mala podporiť aj osvetu medzi spotrebiteľmi. Jasnejšie by malo byť práve aj to, čo presne znamenajú slovné obraty „minimálna trvanlivosť do“ a „spotrebujte do“. „Spotrebujte do“ označuje dátum použiteľnosti, teda maximálnu dobu, do ktorej si potravina zachováva deklarované vlastnosti a spĺňa požiadavky na zdravotnú nezávadnosť. „Minimálna trvanlivosť do“ sa uvádza väčšinou na trvanlivejších potravinách. Je možné ich bezpečne zjesť aj po uplynutí tohto dátumu, pokiaľ sú potraviny správne skladované a nemajú porušený obal. Nie sú závadné, ale nedajú sa zaručiť ich chuťové a výživové kvality.
(akt)