29.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Signalizačná správa: Ošetrenie ovocných stromov a zeleniny

Jarné teploty nebadane, ale predsa len prichádzajú. Výraznejšie oteplenie možno príde tesne po Veľkej noci.

Opätovne pripomíname kučeravosť broskyňových listov, i keď rozvíjanie púčikov postupuje pomaly. Termín ošetrenia je v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci.
Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Pripomíname v súčasnosti povolené prípravky - vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuproxat SC (aj v malospotrebiteľskom balení - MB), Champion 50 WG (aj MB) alebo Kuprikol 50 (aj MB), pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Keďže sa očakávajú aj vyššie zrážky, ktoré predĺžia pučanie a tým aj možnosť infekcie, odporúčame ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Delan 700 WDG, Dion 700 WG, Dithane M 45 alebo Syllit 400 SC a v malospotrebiteľskom balení aj Syllit 65. Tieto možno použiť aj pri pučaní. Druhé ošetrenie treba vykonať 7 - 14 dní po prvom ošetrení, najneskôr do začiatku kvitnutia stromov.

Už teraz upozorňujeme na moniliózu kvetov a výhonkov kôstkovín, ktorá napáda najmä marhule, v menšej miere aj čerešne a višne. Vyhovuje jej vlhké počasie, najnebezpečnejší je dážď priamo do rozvinutých alebo odkvitajúcich kvetov. Preventívnou ochranou je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale najmä po zbere. Suché plody z vlaňajšej úrody treba odstrániť rezom konárikov až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne vykonáva dvakrát, a to na začiatku kvitnutia a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách a za daždivého počasia, najmä v období kvitnutia. Preto je veľmi dôležité sledovať začiatok kvitnutia. Z prípravkov sú na ošetrenie sliviek, čerešní a višní povolené Abilis Ultra, Horizon 250 EW, Lynx, Ornament 250 EW, Q-Bucon a Tebu 250 (všetky s rovnakou účinnou látkou), ďalej do všetkých kôstkovín Signum (aj MB), na broskyne, marhule, slivky a čerešne Prolectus, na broskyne, marhule, slivky, čerešne a višne Luna Experience (aj na ochranu plodov) a Teldor 500 SC (aj na ochranu plodov, aj MB), na čerešne aj Switch 62,5 WG (aj na ochranu plodov) a na slivky aj Zato 50 WG (aj MB). Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na hektár.

Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín, ktoré je komplexným ochorením viacerých húb súčasne. Preventívne treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom dostatočnú vzdialenosť navzájom a vzdušnosť. V chemickej ochrane sa uplatňuje prípravok Previcur Energy (aj MB). Pred jeho použitím je potrebné si dôkladne prečítať celú etiketu a najmä dávkovanie, ktoré je rozdielne pri viacerých plodinách, pričom použitie je rozdelené na viacero aplikácií a spôsobov.

Ing. STANISLAV BAROK,  ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down