10.04.2018 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Štyri odpovede pre úspešný výkrm dobytka

Čím sa má kŕmiť? Koľko sa má kŕmiť? Ako sa má kŕmiť? Kedy sa má kŕmiť?

Otázke čím sa má kŕmiť sa tradične venuje najväčšia pozornosť vo výkrme hovädzieho dobytka. Význam kvality použitého krmiva, vhodnej receptúry a zloženia kŕmnej dávky nemožno vôbec ohodnotiť dostatočne vysoko. Ak sa podarí zvieratám predkladať denne rovnakú kŕmnu dávku, je možné ostatné aspekty manažmentu kŕmenia zvládnuť oveľa ľahšie.
Keďže však denná kŕmna dávka kolíše v závislosti od obsahu sušiny, živín a nečistôt, je veľmi ťažké dosiahnuť konštantný príjem krmiva a živín. V Rakúsku je v typickej kŕmnej dávke obsah sušiny asi 75 % zo siláže a 25 % sušiny z koncentrovaného krmiva, z čoho je zrejmé, že cieľ je možné dosiahnuť len vtedy, keď je vhodná kvalita siláže. Zjednodušene povedané, neexistuje žiadna náhrada vysoko kvalitnej kukuričnej siláže pri výkrme hovädzieho dobytka za tunajších podmienok.
Otázka množstva krmiva je často v manažmente kŕmenia zanedbávaná. Veľa chovateľov dobytka nevie odpovedať na otázku aktuálneho príjmu krmiva svojich zvierat, pretože si v tomto smere nevedú žiadne záznamy. Preto tiež nevedia, či zvieratá vôbec žerú dosť, aby priniesli očakávaný výkon.
Pri 50 % obsahu sušiny v kŕmnej dávke by mali vykrmované zvieratá pri hmotnosti 400 kg prijať najmenej 16 kg, pri 600 kg váhe prijať 20 kg a pri hmotnosti 750 kg prijať 22 kg krmiva za deň. Pritom stanovenie správneho množstva krmiva je jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré chovateľ denne robí. Najpresnejší výpočet kŕmnej dávky má len obmedzený účinok, ak sa predložené množstvo krmiva nezhoduje s potrebou, resp. ak je spotreba nad alebo pod požiadavkou.
Najúčinnejší spôsob ako spôsobiť tráviace problémy hovädzieho dobytka je predložiť im nesprávne množstvo krmiva. Ak je dobytok počas niekoľkých po sebe idúcich dňoch prekrmovaný, zvýši sa síce spočiatku príjem krmiva, ale po niekoľkých dňoch sa príjem ešte viac zníži. Chovateľ musí potom predložené množstvo redukovať, pretože príliš veľa zostáva, pričom prvé kolo prebieha v neustálom kolísaní hore a dole. Čistý účinok je zníženie príjmu krmiva počas celého obdobia a potenciálne ohrozenie zdravia bachora.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 15.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down