Najmenej rozvinuté okresy na Slovensku najviac trpia súčasným modelom poľnohospodárstva, v ktorom 5 % veľkých korporatívnych fariem získava takmer tri štvrtiny priamych platieb, čo je asi 300 miliónov eur ročne, pričom zamestnáva len štvrtinu zamestnancov v poľnohospodárstve. Myslí si to splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin.
Slovensko je podľa neho v tejto situácii závislé na dovoze potravín od zahraničných malých fariem, namiesto toho, aby využívalo svoj potenciál a umožnilo vlastným občanom podnikať v poľnohospodárstve a konzumovať zdravé domáce potraviny. Vo štvrtok (12.4.) preto predložil predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) analýzu a návrhy potrebných zmien v poľnohospodárskej politike Slovenska.
"Splnomocnenec napríklad navrhuje, aby vláda podporila rodinné farmy, ktoré majú komparatívnu výhodu v činnostiach náročných na prácu ako produkcia ovocia, zeleniny a živočíšna výroba, či presun zdrojov z priamych platieb späť do Programu rozvoja vidieka a obmedzenie platieb pre obrovské farmy. Desať návrhov vychádza z analýz a opatrení akčných plánov jednotlivých okresov," informovala Dušana Raslavská z útvaru splnomocnenca na Úrade vlády (ÚV) SR.
(tasr)