17.07.2018 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poľnohospodárstvo môže mladých ľudí baviť

Celoslovenské dni poľa v Dvoroch (CDP) nad Žitavou so 742 pokusnými políčkami, 35 druhmi poľných a špeciálnych plodín rôznych odrôd, stovkou moderných strojov a mnohými hospodárskymi zvieratami ukázali, že moderné poľnohospodárstvo dokáže poskytnúť prácu, ktorá môže mladých ľudí baviť.

CDP 2018

Mladých ľudí by do poľnohospodárstva mali pritiahnuť aj štedrejšie podpory. Ako na CDP uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič, podpory pre začínajúcich farmárov plánujú v Bruseli zvýšiť. „V najbližšom sedemročnom plánovacom období po roku 2020 by malo ísť o sumu 100-tisíc eur, čo je dvojnásobok súčasnej podpory,“ konkretizoval eurokomisár.
Slovenské poľnohospodárstvo starne, priemerný vek prekročil 50 rokov, avšak záujem o prácu v odvetví a o štúdium poľnohospodárskych odborov nie je veľký. „Poľnohospodárstvo potrebuje jasný rozvojový program a väčšie spoločenské uznanie, ktoré prinesie väčší záujem mladých ľudí o prácu v chlebovom odvetví,“ podotkol premiér Peter Pellegrini s tým, že ho treba zbaviť negatívnych prívlastkov, že je neatraktívne a poskytuje len ťažkú prácu a malé zárobky.
Cieľom dvojdennej výstavy bolo predstaviť myšlienku, že Slovensko má potenciál krajiny, ktorá dokáže potraviny vyrábať, prípadne ich môže aj vyvážať. „Sila štátu sa bude v najbližších rokoch merať cez jeho potravinovú sebestačnosť,“ zdôraznil predseda ZAD Dvory nad Žitavou a bývalý minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. Žiaľ, situácia je taká, že krajina, ktorá môže uživiť o milión ľudí viac, ako je jej súčasný počet obyvateľov, je sebestačná ledva na 40 percent. V Európe sa ťažko hľadá krajina, ktorá tak ľahkovážne prišla o sebestačnosť vo výrobe potravín ako Slovensko. Dovážame mäso, mliečne výrobky, zeleninu, ovocie. To všetko sme kedysi vedeli vyprodukovať či dopestovať. Živočíšna výroba sa u nás dostala na slepú koľaj. Svedčí o tom nielen rozpad chovu ošípaných, ale aj pokračujúca deštrukcia chovu hovädzieho dobytka. Ak nenájdeme spôsob, ako podporami zmodernizovať živočíšnu výrobu a urobiť ju efektívnou, potom aj posledné podniky, ktoré ešte chovajú dobytok, ošípané, ovce a hydinu, sa fariem začnú ďalej zbavovať.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 28.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down