03.08.2018 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Grmaník slivkový škodí nielen na slivke

Grmaník slivkový (Taphrina pruni, syn. Taphrina insititiae) sa v našich podmienkach vyskytuje častejšie vo vyšších chladnejších oblastiach (najmä v podhorských). V ojedinelých prípadoch sa môžeme s jeho výskytom stretnúť i v nížinách.

Okrem pôsobenia grmaníka slivkového v celej Európe, je patogén prítomný v severnej Amerike a Japonsku. Pri silnom výskyte môže huba na citlivých odrodách hostiteľských rastlín spôsobiť až 70-percentné straty ovocia. Huba infikuje plody a výhonky sliviek, pričom k infekcii plodov dochádza hneď po odkvitnutí.
Okrem slivky (Prunus), škodí aj na marhuli (P. armeniaca) a čerešni (Cerasus). Plody hostiteľských rastlín sú po napadnutí zničené, bez chuti, nedozrievajú a majú zlú kvalitu. Farba sliviek je zelená až žltozelená, dužina je tvrdá, bež šťavy a chuti. Zároveň sú plody pokryté belavým povlakom, ktorý sa skladá z veľkého množstva vreciek huby (sú to podlhovasté, husto vedľa seba vyrastajúce bunky, v ktorých vznikajú vreckové výtrusy, askospóry). Takto napadnuté plody od júla opadávajú. V napadnutých plodoch sa nevytvára kôstka. Infikované plody už nie sú použiteľnénedajú sa ďalej spracovať. Grmaník slivkový vyvoláva typické príznaky napadnutia a preto nie je prakticky možné si ochorenie zameniť. Typická je deformácia plodov sliviek, abnormálne zväčšenie, predĺženie a preliačenie. Často býva napadnutá iba určitá časť plodu, takže sa na ovocí vytvárajú nepravidelné nádory. Neskôr sa zdeformované plody scvrkávajú hnednú.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 32

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down