Krajiny, ktoré do Európskej únie dovážajú zvieratá či živočíšne produkty, by mali spĺňať nové pravidlá o antibiotikách, ktoré presadzuje Európska komisia.
Bulharskému predsedníctvu v Rade EÚ sa na konci mandátu podarilo dosiahnuť dohodu s Európskym parlamentom ohľadom balíčku týkajúceho sa veterinárnych liečivých prípravkov. Rakúske predsedníctvo chce diskusie o návrhu z roku 2014 posunúť do finálnej fázy.
Živočíšne produkty dovážané do EÚ by podľa novej legislatívy museli spĺňať požiadavky bloku pri používaní antibiotík v živočíšnej výrobe. Skupina tretích krajín už poslala EK list, v ktorom vyjadrila svoje obavy. Hlavným dôvodom nových opatrení je problém antimikrobiálnej rezistencie - stúpajúca odolnosť ľudí voči antibiotikám.
Návrh pravidiel týkajúci sa veterinárnych liekov a medikovaných krmív (krmivá s prímesou liečiv) uverejnila EK ešte v roku 2014 ako Animal Medicines Package. Zahŕňa tri nariadenia, o ktorých sa stále diskutuje. Antibiotiká sa vo veľkej miere vyžívajú pri produkcii hovädzieho, bravčového a kuracieho mäsa. Existujú však obavy, že ich opakované používanie môže zvýšiť rezistenciu baktérií a znížiť účinnosť antibiotík, ktorými sa liečia vážne ochorenia u ľudí.
V poľnohospodárstve sú antimikrobiálne lieky často nadužívané, pretože riešia následky zlej hygieny, zlého chovného manažmentu, či slabej starostlivosti o zvieratá. Exekutíva chce preto obmedziť používanie určitých látok pri zvieratách a vyhradiť ich na liečbu infekcií ľudí. Odborníci volajú po príprave plánu na účinnú prevenciu chorôb, napríklad prostredníctvom vakcinácie, či nárastu investícií do inovácií v chove zvierat.
O rezistencii na lieky sa hovorí ako o jednej z najväčších hrozieb pre verejné zdravie. Odhaduje sa, že každoročne na celom svete spôsobí 700-tisíc úmrtí. V EÚ v jej dôsledku zomrie 25-tisíc ľudí ročne a ekonomiku stojí 1,5 miliardy eur (náklady na zdravotnú starostlivosť a strata produktivity). Ak sa nepodniknú potrebné kroky, toto číslo môže narásť až na 10 miliónov úmrtí do roku 2050.
EK prijala v júni 2017 Akčný plán proti AMR, ktorý je súčasťou iniciatívy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s názvom One Health. Tá chápe zdravie ľudí a zvierat ako prepojené, keďže choroby sa prenášajú medzi živočíšnymi druhmi rovnako. Komisia tiež stanovila za cieľ zvýšiť dostupnosť veterinárnych liekov na všetkých trhoch pre všetky druhy zvierat, znížiť administratívne zaťaženie, zlepšiť fungovanie vnútorného trhu a riešiť riziko antimikrobiálnej rezistencie pre verejné zdravie. Súčasný právny rámec pre medikované krmivá je z roku 1990. Vznikol ešte pred vytvorením vnútorného trhu a odvtedy sa neupravoval. Jeho implementácia v členských štátoch je rozdielna.