21.09.2018 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vírus mozaiky pepina nielen na rajčiaku

Pôvodnou oblasťou výskytu vírusu mozaiky pepina (Pepino mosaic virus )je Peru (identifikovaný na ľuľku mäkkostnatom - Solanum muricatum). Prvý výskyt v januári roku 1999 zaznamenali vo väčšom rozsahu v rajčiakových skleníkoch v Holandsku. Ojedinelé infekcie boli pozorované aj na území Slovenska a iných štátov.

Hlavnou hostiteľskou rastlinou je rajčiak jedlý (Lycopersicom esculentum). Experimentálne bol zistený aj na iných rastlinách z čeľade ľuľkovité (tabak, zemiak, baklažán a paprika). Prirodzená infekcia na uvedených rastlinách nebola zaznamenaná. Výskum v Španielsku preukázal možnosť zistenia aj na niektorých prirodzene infikovaných druhoch burín ako láskavce (Amaranthus sp.), Malva parviflora, Nicotiana glauca, ľuľok čierny (Solanum nigrum), mlieč zelinný (Sonchus oleraceus).
Príznaky napadnutia možno pozorovať za 3 - 6 týždňov od infikovania rastliny. K typickým príznakom na listoch patrí slabá chlorotická mozaika až žltá škvrnitosť mladých listov, kučeravosť, ktorá je často sprevádzaná tmavozelenou mozaikou, a medzižilková chloróza. V niektorých prípadoch dochádza k vydutiu medzižilových pletív a k deformácii listov. Plody nepravidelne dozrievajú, sú nevyfarbené, žlté a oranžové škvrny zasahujú do vnútra pletív. Dochádza k mramorovaniu, ktoré je viditeľné väčšinou len na niektorých plodoch trsu.
Intenzita prejavu príznakov závisí od odrody, vývojového štádia hostiteľskej rastliny v čase infekcie, stanoviska a klímy. Bolo preukázané, že symptómy napadnutia zosilňuje chlad a nedostatok svetla.

Celá správa je uverejnená v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 38.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down