Mnohí chovatelia ošípaných uvažujú o rýchlom zavedení opatrení na zlepšenie biologickej bezpečnosti v chovoch, v súlade s požadovaným nariadením o zdraví ošípaných.
Chcú byť pripravení zabrániť zavlečeniu chorôb, aby prevádzka v prípade výskytu afrického moru ošípaných (AMO), bola nielen lepšie chránená, ale môže tiež vykazovať vyšší hygienický štandard. Len tak bude v závažných prípadoch možný prinajmenšom obmedzený pohyb zvierat.
Franz Strasser, odborný konzultant strediska chovu ošípaných v rakúskom Welse, ukazuje príklady technicky dobrých riešení pre nakladacie rampy a sklady uhynutých zvierat, ktoré tunajší poľnohospodári zaviedli.
V máji tohto roku zriadil chovateľ nakladaciu rampu pre svoje kŕmne ošípané. Jeho cieľom bolo uľahčiť nakladanie a súčasne zabrániť zavlečeniu patogénov medzi ošípané. Bola vytvorená možnosť, aby ošípané z 12 - 14 boxov vytriedil a nakládku ráno vykonal bez cudzej pomoci a bez časovej tiesne. V centrálnej chodbe bežia zvieratá k rampe. Tam budú odpočítané do 14 až 16 skupín a uzavreté.
Z rampy šofér prevezme ošípané a naženie ich na nákladné auto. Tak ostane v oblasti, kde sa nemôžu preniesť baktérie do stajne. Rampa je do značnej miery ohraničená betónovým múrom do výšky 120 cm. Takže miesto je chránené pred vetrom a je aj možnosť inštalácie prístrešku. Podlaha je pevná a protišmyková. Na tento účel bol pri betonáži vytvorený drsný povrch. V strede, v najnižšom bode rampy bol osadený stĺpik so šírkou 17 mm. Voda na umývanie tak môže odtekať a smerovať do žumpy. V blízkosti rampy bola zabezpečená voda, resp. vysokotlakové pripojenie. Hneď po naložení bude potom všetko umyté a nečistota nezaschne. Investície do „čakacích boxov s nakladacou rampou“ sa vyplatili. Teraz prebieha nakladanie pre osobu a zviera bez stresu a pre cca 80 ošípaných, vrátane predtriedenia s jednou osobou a šoférom, trvá jednu hodinu.
Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 39.