Huba Eutypa lata, ktorá sa dnes vyskytuje vo väčšine vinohradov na celom svete, spôsobuje jednu z najnebezpečnejších ochorení dreva viniča - eutypiózu viniča.
Ochorenie sa vyvíja pozvoľna - od napadnutia až po prejav samotného ochorenia môže uplynúť aj niekoľko rokov. Huba napáda najmä staré drevo a spôsobuje predčasné hynutie ramien alebo celých krov.
Infekcia nastáva spórami z prezimujúcich peritécii na povrchu napadnutých a odumretých výhonkov, pričom sa šíria vetrom. Vhodnými podmienkami na šírenie ochorenia sú dažde. V zime, počas daždivého počasia či sneženia sú spóry uvoľnované z peritécií na odumretom infikovanom dreve. Pre patogén sú vhodné najmä zanedbané odumreté časti kmeňa, ramena alebo čapíkov.
Huba postupne prerastá do hĺbky. Drevené časti odumierajú a sfarbujú sa do hneda. Na odumretom dreve možno neskôr nájsť pyknídiá pôvodcu ochorenia. Ochorenie sa prejavuje zväčša na jar, kedy z púčikov vyrastajú podozrivo slabé zmnožené letorasty. Tie sú niekedy bledozelené, s množstvom drobných a deformovaných listov. Napadnuté kry majú slabé, krátke a metlovité letorasty. Typické je skrátenie internódií. Listy sú malé, chlorotické, s nekrotickými škvrnami. Kvety opadávajú, strapce sú malé a majú nerovnomerne vyvinuté bobule. Ochorenie spôsobuje usychanie postihnutej časti alebo celého kra viniča.
Z preventívnych opatrení možno odporučiť odstránenie iných hostiteľských druhov z okolia vinohradu, dôležité je však odstránenie napadnutých kmeňov a výhonkov. Huba má široký okruh hostiteľov (najmenej 80 rastlinných druhov). Najčastejšie sa vyskytuje na listnatých stromoch.
Rez pod napadnutým drevom treba vykonať hlbšie pod miestom napadnutia, a to až do zdravého pletiva. Na väčšie rany je vhodné aplikovať aj fungicídny náter. Samozrejmosťou je odstránenie, resp. spálenie všetkého napadnutého dreva z vinohradu. Proti eutypióze viniča nie je účinná chemická ochrana.
Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín